Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Plán cesty do vesmíru nebo tajná šifra?

Plán cesty do vesmíru, herbář zakázaných rostlin nebo manuál středověkých lázeňských procedur? Co je vlastně Voynichův rukopis? Kryptografové americké rozvědky, programátoři, jazykovědci ani amatérští badatelé… nikomu z nich se prozatím nepodařilo rozluštit šest set let starý manuskript. Můžeme si jej alespoň prohlédnout a stojí to za to. Unikátní kopii vystavuje holešovský zámek.

 

Dvě stě čtyřicet stran rukopisu psaným husím brkem a inkoustem pěti barev na pergamen je psaný neznámým písmem v neznámém jazyce a nepochopitelné jsou i ilustrace. Má 35 tisíc slov, čte se zleva doprava a písmo tvoří dvacet až třicet písmen. Ale o co vlastně jde a kdo je autorem? Záhada! Neporadila si ani nejmodernější výpočetní technika.

 

Kniha je rozdělená na části – botanickou, astrologickou, balneologickou, kosmologickou a farmaceutickou. Je plná podivných kreseb a popisů, pro které nemáme vysvětlení…

Tak například co znamenají bizarní umělé vodní nádrže, složitě propojené a doplněné zvláštními technickými prvky připomínají tělesné orgány s tepnami a žílami? Přitom všude jen nahé ženy, často těhotné...

Vysvětlení by mohlo být možná velmi prosté… byliny, astrologie, těhotenství, bazény a recepty v době, kdy se medicína pohybovala na hranici legality a údajné čarodějnice se upalovaly, byly pro ženy toužící po početí velmi ožehavými tématy. Těhotenství bylo přece pouze v rukou božích a obavy ze svaté inkvizice by mohly vysvětlovat, proč je rukopis psaný tajným jazykem. Nebo co znamenají obrázky prapodivných rostliny, které neexistují? Jedno z možných vysvětlení je, že se jedná o záměrné šifry zapovězených rostlin, jejichž názvy se ve středověku nesměly ani vyslovit, natož nakreslit.

 

Objevitel spisu Wilfrid Michael Voynich věřil, že je to dílo středověkého filozofa Rogera Bacona, jenž experimentoval s optickými jevy. Mohl by to být ale také rudolfinský alchymista Edward Kelley. Naivní obrázky vedou i k teorii, že knihu v dětství nakreslil geniální Leonardo da Vinci, který do spisu zašifroval datum svého narození - v horoskopu Skopce je zakresleno patnáct žen držících hvězdy, symboly zrození. Da Vinci se narodil 15. dubna 1452.

Tyto teorie v roce 2009 rozmetaly výsledky metody radiokarbonového datování, které téměř se stoprocentní jistotou ustanovily vznikl spisu v rozmezí let 1404 a 1438. Bacon byl více než sto let po smrti a další dva údajní autoři se ještě nenarodili. Zdálo by se tedy, že je ve věci aspoň trochu „jasněji“. Bohužel ale přišly další výzkumné metody a opět bylo všechno jinak.

Takzvaná spektrografická analýza potvrdila, že rukopis byl napsán duběnkovým inkoustem, tedy materiálem odpovídajícímu 15. až 16. století.

Vědci zkusili i ultrafialové světlo a přišli s tvrzením, že na první straně nalezli odstraněný podpis Jakuba Horčického z Tepence, osobního lékaře císaře Rudolfa II. a správce jeho botanické zahrady. Ten však žil na přelomu 16. a 17. století.

Úspěšní nebyli ani amatérští badatelé, například Irena Hanzíková, která tvrdí, že manuskript je soukromým deníkem tridentského biskupa Jiřího III. z Lichtenštejna. Text je podle ní napsán staročeštinou a zakódován průběžně se měnící šifrou. Nikdy však neprozradila konkrétní postup dekódování. Na rukopisu si vylámal zuby i slavný matematik Alan Turing, který prolomil nacistický kód Enigma. Neuspěli ani odborníci z americké Národní bezpečnostní agentury, kteří rukopis v 60. letech přepsali do strojového kódu a zkusili rozluštit pomocí softwaru Kerberos.

           

To je výčet jen některých pokusů a tvrzení, badatelé dál zkoumají záhadné písmo. Vzorce slov podle některých odpovídají skutečným jazykům. Průměrná délka slov je přibližně shodná s latinou a angličtinou, struktura se však podobá spíše jazykům semitským a stopa vede až do Čech - zdvojené hlásky by mohly být spřežky typické pro staročeštinu, ke které se přiklání také badatel Karel Dudek. Tvrdí, že podle tahů, sklonu písma a některých znaků je autorem Jiřího Hanče z Limuz, osobního lékaře arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a že jde o lékařskou alchymickou knihu kombinovanou s deníkem. Pravdu ale zatím neznáme a záhada dál zajímá nejen vědce, ale také režiséry. Na motivy záhady Voynichova rukopisu natočila Česká televize seriál Ztracená brána s Aňou Geislerovou, Ivanem Trojenem a Petrem Dvořákem.

Naprosto věrnou a unikátní kopii Voynichova rukopisu si až do 29. srpna můžete prohlédnou na výstavě Největší záhady a tajemství světa, která se koná na zámku v Holešově. Je otevřena denně od 9 do 17 hodin. Originál je ukrytý v trezoru Yaleovy univerzity.

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star