Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Big Band Josefa Hájka si připomene tvorbu a život Jaroslava Ježka koncertem

Vynikající český hudebník a skladatel Jaroslav Ježek letos oslaví 110. výročí narození. Přesně v den, kdy přišel na svět, si tuto mimořádnou událost připomene také holešovský Big Band Josefa Hájka. V neděli 25. září od 19 hodin zahraje na Ježkovu počest v kině Svět. O tom, na co se posluchači mohou těšit, ale také i mimořádnosti tvorby této osobnosti hovoří v rozhovoru šéf bandu Josef Hájek.

Koncert se koná přesně v den Ježkova narození  - jakým způsobem jste výročí hudebně pojali?
Část koncertu jsme připravili z jeho skladeb, ať už zpívaných, nebo orchestrálek. Jeho skladby by daly na několik koncertů, jenže zodpovědně a na úrovni zaranžovat a také nacvičit dvacet až dvaadvacet nových písniček bylo nad naše síly. Proto jsme druhou část koncertu věnovali našemu kamarádovi, tenorsaxofonistovi Zdenku Bednaříkovi. Byl to vynikající sólista, improvizátor s krásným sametovým tónem. Několik aranží orchestru bylo psáno právě pro něho. Dnes máme mezi sebou také dobré hráče na tenorsaxofon, takže jeho sóla se ozvou opět, v jiném podání a uchopení.
Na co se posluchači mohou ještě těšit?
Posluchači jistě ocení sólové výstupy zpěvačky Petry Kuciánové a našich tří tenorsaxofonistů v orchestrálních standardech. Dalším bonusem pro posluchače i orchestr je hostování dvou vynikajících brněnských muzikantů a jazzmanů kytaristy Milana Kašuby a hráče na bicí Vítězslava Vavrdu, bývalého člena orchestru Gustava Broma. Zastoupí našeho kmenového bubeníka, který jede do Francie hrát s Morikonem. S Vítězslavem Vavrdou a jeho nerozlučným kamarádem Milanem Kašubou se známe několik let a někteří jsme s nimi hráli. Jsou to špičky ve svých nástrojích.
Co máte na tvorbě Jaroslava Ježka nejraději?

V Ježkově tvorbě se velmi těžko vybírá. Všechna jeho muzika je výborná  a myslím tím i skladby v takzvaném vážném žánru. My jsme vycházeli z klavírních alb našeho klavíristy a byl to velmi těžký výběr. Co skladba to perla. Jedna z nich  - Hvězdy severu -  je ale úplně z jiného zdroje. Nahrál ji před léty Jazzový orchestr Československého rozhlasu s Kamilem Hálou a my jsme ji našli na youtube. Je to neznámá skladba, alespoň pro nás, obtížná v harmonii i v provedení. Ale nádherná.
Jaroslav Ježek žil bohužel krátký a nemocemi poznamenaný život, jeho hudební přínos je přesto mimořádný. Co vás z jeho života zaujalo nejvíce?
Jaroslav Ježek určitě fascinuje každého muzikanta. Jeho nápady, harmonie a množství skladeb v několika žánrech, to nemůže nechat v klidu nikoho, kdo má rád dobrou muziku. Když jsme psali aranže jeho skladeb, uvědomili jsme si, že byl daleko vpředu se svým jazzovým cítěním melodie
a harmonie. Je stále co se od něho učit.
Co s orchestrem připravujete do budoucna?
Orchestr má před sebou velkou výzvu – čtvrtého listopadu se zúčastní festivalu swingu v Olomouci. Pořadatel si výslovně přeje, aby kapela zahrála ryzí swing, bez všelijakých nových prvků. To nám vyhovuje a zúročíme několik nádherných orchestrálek z repertoárů orchestrů C. Basieho nebo B. Riche. Další naše plány odvisí na zájmu jak ze strany města, tak městského kulturního střediska. Pokud budou chtít využít našich služeb a dají nám prostor k realizaci, rádi si zahrajeme na jakékoliv akci. Repertoár máme bohatý.
Váš orchestr letos oslavil dvanácté narozeniny, na co s kolegy nejraději vzpomínáte?

Z těch co začínali je v kapele jen torzo. Samozřejmě vzpomínáme na muzikanty, kteří s námi byli u zrodu jako byl Josef Medek, již vzpomenutý Zdenek Bednařík, Vladimír "Harry" Dohnal, Jaromír Tatýrek, Milan Vávra, J. Pumprla, J. Dujka, P. Mikliš, J. Mikuš a další. Bylo to krásné tvoření něčeho, co jsme všichni chtěli, ale nedovedli jsme definovat, co z toho bude. Postupem času se z to vykrystalizoval velký band s klasickým obsazením a dobrými muzikanty.   

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star