Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Výstava Židovské tradice a zvyky

Výstava seznamuje s židovskými tradicemi, náboženstvím a historií na území Čech a Moravy. Vychází přitom především ze sbírek a stálých expozic Židovského muzea v Praze.

Každý panel je věnován jednomu tématu, které je vyznačeno v jeho záhlaví – pramenům judaismu, židovskému kalendáři, oslavě šabatu a jednotlivým nejvýznamnějším svátkům jako je Nový rok a Den smíření, Pesach, Šavuot, Sukot, Chanuka a Purim. Druhá část expozice je věnována hlavním událostem životního cyklu, tedy narození, svatbě a úmrtí.

Součástí každého panelu je vysvětlující text a téměř dvacet vyobrazení nejzajímavějších kultových předmětů, rukopisů a památek převážně ze sbírek Židovského muzea, vztahujících se k danému tématu. Oslava židovských svátků je velmi tradiční, proto zde najdeme dochované rukopisy, předměty a vyobrazení od 13. do 20. století, v některých případech až do současnosti.

Výstava Židovské zvyky a tradice bude po dobu Festivalu židovské kultury Ha-Makom (20. - 24. 7.)  www.zidovskyfestival.cz otevřena v obřadní síni denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Od 25. 7. do 30. 8. 2021 bude otevřena na vyžádání u průvodce v Šachově synagoze, pan Brázdil 573 397 822 nebo 603 796 411.

Na výstavu volně navazuje worshop pro děti na téma židovských svátků, který se koná ve středu 21. července od 14 hodin v kině Svět. Vstup je zdarma. Interaktivní pořad pro děti režírují pracovníci Nadačního fondu obětem holocaustu.

Více informací najdete na www.zidovskyfestival.cz.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star