Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Obr Josef Drásal slaví 180. výročí narození

Čtvrtého července si připomeneme 180. výročí narození holešovského občana, obra Josefa Drásala. Přesto, že za svého života nebyl nikdy změřený, ve své době byl považovaný za 10. nejvyššího Evropana a 14. nejvyššího člověka na světa. Dnes si myslíme, že měřil dvě stě čtyřicet centimetrů. To je ale pouze odhad a výsledek složitého a nepřesného měření torza ostatků po dvojí exhumaci. Ať tak či tak, Josef Drásal si díky své výšce vydělával i v cirkuse.

Za Drásalovu extrémní výšku mohla disfunkce podvěšku mozkového, protože rodiče měl standardního růstu. Malý Josef trpěl jako dítě růstovými bolestmi a psychologové se domnívají, že ani mentálně se nevyvinul jak měl. Zřejmě proto byl tolik dobrosrdečný až dětinský.

Josef Drásal se do Holešova dostal jako zemědělský dělník. Později si jej vyhlédl hospodský z Plačkova a angažoval jej do cirkusu. Začala zcela jiná etapa obrova života. Jeho cirkusová produkce měla různorodé publikum a různou kvalitu provedení: od společného vystupování s trpaslíky až po jednoduchou demonstraci výšky povstáním ze židle.

Díky cirkusovému angažmá si vydělal dost na domeček na holešovském Plačkově. Našli byste jej nedaleko za sokolovnou po pravé straně. Z udajných stavebních úprav na obrovu výšku se však v domě zřejmě již nic nedochovalo.

Drásal se nikdy neoženil a není známo, že by měl potomky. Je pravděpodobně pochovaný na holešovském hřbitově a jeho boty, ševcovská kopyta a rukavice vlastní Městské muzeum v Holešově. Oblečení je uchováno v depozitech Vlastivědného muzea v Olomouci.

        

Dana Podhajská

Foto Dana Podhajská

Štáb MF Dnes a současně CNN Prima News o životě obra Drásala natáčel na holešovském zámku na konci června. Hovořil s našimi muzeology Janem Machalou a Renée Rudolfovou. Další fotografie jsou z Putování po stopách obra Drásala, které po děti přípravila v roce 2017 knihovna.

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star