Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Pasování malých čtenářům v zámecké zahradě

Děti ze Základní školy praktické v Holešově si včera užily velmi krásné a netradiční pasování do čtenářského stavu.  V důsledku protiepidemických opatření se včera dopoledne konalo v zámecké zahradě. Poté přijely také děti z Martinic a slavnostní ceremoniál se opakoval. Všechny se užily pasování krále Hynka a královny Jarmily a odnesly si tradiční publikaci ze speciální edice určené začínajícím čtenářům.

Městská knihovna v Holešově letos do čtenářského stavu pasuje 146 dětí ze zmíněné speciální školy a Martinic, dále z Přílep a holešovských základních škol. Letos poprvé se tradiční akt, na který se těší děti, rodiče i učitelé, nekoná v zámecké sala terreně, ale na několika místech podle požadavků škol. Vedení speciální školy a základní školy v Martinicích si zvolilo zámecký park, vedení přílepské školy tamější zámecký park a třeba děti ze 3. Základní školy Holešov budou pasovány přímo ve vyučování. 

Pasování do čtenářského stavu je tradiční akt pro žáky prvních tříd, kteří se na červnovou ceremonii s knihovnicemi připravují celý rok. Pravidelně dochází do knihovny, seznamují se s prostředím, plní úkoly a objevují kouzelný svět knížek. Na konci školního roku je poté čeká slavnost s pedagogy, rodiči, knihovnicemi a pohádkovými bytostmi. V posledních letech děti rytířským mečem pasuje král Hynek v doprovodu královny Jarmily. Jedná se o dobrovolníky, kteří spolupracují s knihovnou i s kulturním střediskem a patří jim poděkování. V minulosti děti pasoval například také samotný hrabě Rottal.

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star