Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Přijeli židovští turisté z USA

V Holešově ožívá cestovní ruch. Šachovu synogogu a židovský hřbitov včera navštívil zájezd sedmadvaceti amerických Židů. Přijeli s průvodcem Jakubem Švábem, potomkem rodiny Ehrlichovy, který podobné zájezdy pro židovské zahraniční turisty organizuje desítky let.

"Toto je můj první zájezd po šestnácti měsících kovidem vynucené pauzy. Jsem opravdu rád, že mohu zase pracovat," dodává průvodce. Cizince do Holešova vozí už přes dvacet let několikrát ročně. Za tu dobu jich napočítal hodně přes tisíc. 

Klienty cestovní kanceláře Jakuba Švába lákají holešovské židovské památky právě díky rabínovi Šachovi, který zde v 17. století žil a působil a je pohřbený na židovském hřbitově. Pro Židy je to mimořádná osobnost, jeden z nejvýznamnějších myslitelů, se kterými se během vzdělávání setkají.

Turisté, kteří přijeli včera, přiletěli do Evropy z New Yorku a přistáli ve Vídni. Odtud se autobusem vydali do Holešova prohlédnout si hřbitov a synagogu. Zajímavé bylo, že s sebou přivezli profesionální kapelu, která se starala o dobrou atmosféru a stmelení. Židé s kapelou nejprve navštívili Šachův hrob, kde se modlili a zpívali. Pak se s vlastní tórou přesunuli do synagogy, kde se opět modlili, na závěr zpívali a dokonce tančili. Byla to velmi zajímavá podívaná, která se může českým turistům poštěstit prakticky kdykoliv. Zájem zahraničních turistů o holešovské židovské památky totiž velmi stoupá.

Jakub Šváb bude letos hostem tradičního Festivalu židovské kultury Ha-Makom. Městské kulturní středisko připravuje jeho přednášku o rodu Ehrlichů.

 

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská   

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star