Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Boty Josefa Drásala

Tento exponát ze sbírek Městského muzea a galerie v Holešově je určitě v očích laické veřejnosti velmi populární. Občas se objeví také na nějaké výstavě, například před čtyřmi lety si boty prohlédli malí účástníci letního Putování po stopách obra Drásala, které spolu s muzeem připravily holešovské knihovnice. Nyní vám je představujeme v kontextu našich sbírkových fondů.

Drásalovy kožené holínky patří mezi původní exponáty tehdejšího Hanácko-valašského krajinského muzea v Holešově. Jsou na první pohled opravdu mohutné, pokud si ale vezmete metr a změříte podešev, zjistíte, že jsou dlouhé jen 36 centimetrů. Je to však matoucí, je nutné brát v úvahu skutečnost, že podpatek má kónicky tvar a zužuje se. Kromě toho vlastní naše muzeum po obrovi také ševcovská kopyta, rukavice, úmrtní oznámení a obraz v Drásalově velikosti od Františka Růžičky. Kroj a další pár bot byste našli ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Více o životě Josefa Drásala se dovíte 17. června. Od 17 hodin se v zámecké sala terreně koná přednáška etnografky Vlastivědného muzea v Olomouci Veroniky Hrbáčkové Josef Drásal: Největší Hanák za života i po smrti  https://www.holesov.info/akce/1333-josef-drasal-nejvetsi-hanak-za-zivota-i-po-smrti

 

Dana Podhajská

 

Foto Dana Podhajská

V roce 2017 si Drásalovy boty a rukavice prohlédly děti z letního Putování po stopách obra Drásala, které ve spolupráci s městským muzeem uspořádala knihovna (první tři fotografie).

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star