Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Začaly velké zámecké výstavy

Slavnostní vernisáží byly včera v podvečer na holešovském zámku zahájeny největší výstavní projekty sezony. Ředitel kulturního střediska Karel Adamík a pracovníci produkčního oddělení představili hostům výstavy Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci a Největší záhady a tajemství světa. Její kurátor Petr Lukas, který výstavu z Brna zapůjčil,  přidal velmi zajímavé podrobnosti k nejtajemnějším předmětům. Zmínil také, jak tato výstava, která putuje po České republice, vlastně vznikala. Jak bylo například složité získávat podklady o originálech, ze kterých vznikaly vystavené kopie. Starosta města Rudolf Seifert vyjádřil radost ze zahájení kulturní sezony v Holešově a popřál jí i návštěvníkům hodně zdaru. 

Obě zmíněné výstavy jsou pro veřejnost otevřeny od dnešního rána 4. června do 29. srpna a to denně od 9 do 17 hodin. V expozicích na návštěvníky čekají proškolení kustodi, kteří pomohou, poradí nebo vysvětlí. Především výstava Leonardo je postavená na vysoké interakci. Všechny exponáty si můžete osahat a vyzkoušet. Čekají na vás technické i umělecké výzvy, jako je například soustava kladek, Vitruviánský muž nebo dominanta třetího výstavního sálu - replika slavného da Vinciho tanku. Exponáty jsou současně usazeny do historického kontextu renesance, z čehož vyplývají další zajímavé informace. 

Druhá výstava prezentuje kolekci replik, faksimilí a reprodukcí nejtajemnějších předmětů všech světadílů. Vystavené exponáty ve vitrínách vždy doprovázejí přehledně zpracované textové tabule, na kterých se dočtete maximum informací. V posledním sále je vystavena kopie Turínského plátna objeveného v 70. letech, do kterého bylo údajně zabaleno tělo Krista. Čtyři metry dlouhý pás látky doprovází videodokument, který návštěvníka seznámí s rozsahem celého tématu a navede na fakta, kterých si je třeba povšimnout. Vystavených předmětů je však mnohem více a výstava opravdu stojí za zhlédnutí. 

Dana Podhajská 

foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star