Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Dívejte se vzhůru!

Pozorný návštěvník si toho jistě všiml – na nádvoří holešovského zámku již několik let hnízdí poštolky. Jsou nedílnou součástí zámeckého života, tedy není problém je slyšet ani vidět létat nad nádvořím nebo zámeckou zahradou. Kombinace velkých travnatých ploch a vysoké klidné budovy jsou pro poštolky ideální prostředí. V zámecké zahradě loví hraboše a pod střechou zámku hnízdí.

 

Právě v těchto dnech samice sedí na vajíčkách, což je minimálně o tři týdny později než je běžné. Podle sokolníků má buď příroda letos i v tomto ohledu zpoždění a nebo samice zasedá již podruhé.

Ať tak či tak, hnědočervených vajíček je tentokrát pět. Pokud se z nich vylíhnou čtyři mláďata, můžeme to považovat za velký úspěch. Další úbytek však může nastane přímo v hnízdě, kde silnější jedinci vytlačí slabší, a poté, co se malé poštolky postaví na nohy a začnou poskakovat po římse nebo nádvoří.   

Rozhodující nicméně bude zima, kterou padesát procent mláďat nepřežije. Pokud tedy ze zámeckého hnízda přežijí dvě mladé poštolky, lze předpokládat, že se usadí někde v regionu. Z počátku se sice budou tlačit k rodičům do hnízda, ti je ale budou odhánět a poštolky se nakonec plně osamostatní.  Najdou si partnery a sami zahnízdí.

Při procházkách zámeckým nádvořím a parkem buďte tedy pozorní. Můžete se stát svědky krásné podívané, kdy samec se samicí učí mladé létat a lovit.

Poštolka obecná je jeden z nejběžnějších a nejmenších sokolovitých dravců. Charakteristickým znakem je třepotavý let, ve kterém se dokáže při hledání kořisti doslova zastavit ve vzduchu na jednom místě. Jakmile vidí svůj cíl,  útočí střemhlavě. Tento způsob lovu je právě pro poštolku typický.

Tradičním hnízdním prostředím poštolek jsou skalní města, dutiny starých stromů, opuštěná hnízda jiných ptáků (straky, vrány), výklenky hradů a zřícenin. V posledních letech poštolky sídlí blízko lidských obydlí, na kostelních věžích, římsách, balkonech nebo výklencích mostů. V průběhu dubna až května samice snese o hnízda bez výstelky čtyři až sedm hnědočervených vajec. Mláďata se líhnou po 27 - 29 dnech a hnízdo opouštějí po pěti týdnech. Po celou dobu se o potravu pro samici i mláďata stará samec. Mezi sokolníky i širokou veřejností je známo, že na katedrále sv. Víta v Praze hnízdí každoročně minimálně deset párů.

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská

Pohled do hnízda ze zámeckého vikýře.

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star