Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

V Holešově se uskuteční první ročník soutěžní přehlídky amatérských divadel, chystá se i výstava

Městské kulturní středisko Holešov připravuje první ročník soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů. Během víkendu 16. až 18. září se v kině Svět představí pět souborů z regionu. Festival se koná u příležitosti 70. výročí založení holešovského divadelního souboru D6.

 

V polovině září se v Holešově představí Divadelní spolek Kroměříž s inscenací Veroničin pokoj, Kroužek divadelních ochotníků Hvozdná s Popraskem na laguně, křenovický divadelní soubor Smotaná hadice s Nízkotučným životem a Divadelní soubor Na štaci z Němčic nad Hanou s představením Ani o den dýl aneb Domácnost ve třech nemůže fungovat. Domácí soubor odehraje další reprízu úspěšného představení Pohlednice z Anatěvky nastudovaného na motivy muzikálu Šumař na střeše.

 

„Naší ambicí je dát Holešovu tradici divadelních přehlídek, protože divadlo je v české společnosti fenomén. Dramaturgii stavíme na kvalitě, ale také příjemném lidském naslouchání a společenském setkávání účinkujících i diváků. Ukazuje se totiž, že i u nás mají lidé o divadelní umění stále zájem,“ přiblížil akci dramaturg festivalu Pavel Chmelík z Městského kulturního středisko Holešov, která přehlídku připravuje ve spolupráci s divadelním souborem D6 Holešov.

„Máme radost, že se MKS do projektu pustilo a nás přizvalo ke spolupráci. Diváky čeká příjemný víkend plný kvalitních představení. Lidé se mohou podívat, jak amatérské divadlo funguje jinde,“ řekla za soubor jeho předsedkyně Ivona Vávrová. 

  

Přehlídka je soutěžní, ale nepostupová, v odborné porotě zasedne divadelní teoretička Iva Mikulová, režisér Pavel Petr Procházka a umělecký šéf olomouckého Divadla Tramtárie Ladislav Kracík. Snahou pořadatelů je do budoucna napojit Holešov na postupové soutěže usilující o účast na Jiráskově Hronově, každoroční přehlídce nejlepších českých amatérských divadel.

 

Akci doprovodí výstava Holešov divadelní, která prostřednictvím fotografií, dokumentů, plakátů a dochovaných divadelních kostýmů zmapuje nejen historii sedmdesátiletého působení D6, ale i předchozí etapu ochotnického divadla v Holešově.

„První české ochotnické divadlo v Holešově hráli členové pěveckého sdružení Podhoran již v roce 1866, tedy před sto padesáti lety. Připomeneme nejen to, ale i další významné události, kdy se do ochotnického divadla zapojily i další místní spolky, třeba Spolek katolických tovaryšů, Čtenářský spolek, Sokol, Dělnická tělocvičná jednota nebo studenti holešovské reálky,“ řekl kurátor výstavy Ondřej Machálek.

 

Samotná historie holešovské D6 začala až po 2. světové válce, kdy se členové dvou nejaktivnějších divadelních souborů Sokola a Sušila dohodli na vybudování společného divadla. Vůdčí osobností byl František Šrámek, režisér mimořádného nadání, pod jehož režijním vedením si s holešovskými ochotníky zahrál i Karel Hőger (hostoval ve hře Jan Hus) a Ladislav Pešek (hostoval ve hrách Chudák manžel a Šibalství Skapinova).

Díky Františku Šrámkovi také vyšlo z Holešova několik osobností profesionálního divadla. Patří mezi ně i herec a spisovatel Jiří Zapletal (1929 – 2011). Výstava nabídne předměty z jeho pozůstalosti, jako je i rodinné loutkové divadlo s desítkami kulis.

 

Vernisáž výstavy proběhne formou slavnostního zahájení festivalu a bude se konat 16. září v 17 hodin v kině Svět. Výstava potrvá do 30. října 2016.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star