Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Operní pěvkyně Soňa Červená zazpívá na zámku

Unikátní písňový recitál Soni Červené za doprovodu pianisty Karla Košárka se koná 27. září v 19.30 h ve Velkém sále holešovského zámku. Měl premiéru v únoru 2019 a původně vznikl pro pražské divadlo Ungelt.

Zazní v něm skladby Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka, George Gershwina a dalších a diváci budou mít možnost nejen obdivovat umění slavné české operní pěvkyně, ale také se skvěle bavit. Holešovský koncert bude gratulační – Soňa Červená 9. září oslavila 95 let.

Život Soni Červené je život plný zvratů. Dcera českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného zažila v soukromí dobré i zlé, přišla o rodiče i manžela, nezaložila rodinu, čehož však nikdy nelitovala. Nesmírný talent jí přinesl jiná naplnění – první operní angažmá získala v Janáčkově opeře v Brně a Státní opeře v Berlíně, hrála s Janem Werichem, Vlastou Burianem, po dramatické emigraci v roce 1962 se stala sólistkou operních domů ve Vídni, Miláně, Amsterdamu, Barceloně, Bruselu, Lisabonu a všech velkých německých operních scén. Byla také žádaným hostem předních evropských a amerických scén a mezinárodních festivalů. Přátelila se s osobnostmi jako Marie Callasová či Luciano Pavarotti.

„Životní krédo? Pro mě je nejdůležitější čisté svědomí. O to se snažím celý život“, řekla nedávno o svém životě v rozhovoru pro Český rozhlas. „Hrozně mi vadí, že lidé ke mně nepřijdou jako k úplně normálnímu člověku a nebavěj se se mnou. Já jsem potom dokonce trošku nevrlá. Ať mě nikdo neopěvuje. Já si to nezasloužím a já to nechci,“ dodala.

V roce 2018 po ní byla pojmenována planetka Červená, což považuje za poctu, protože celý život toužila po nějaké stopě, kterou by zanechala.

Vstupenky na páteční koncert na Zámku Holešov prodává Ticketportal.cz

 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star