Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

„Velké prádlo“ v zámecké kovárně

Jak prali naši předci, jak si vyráběli mýdlo a jaké nářadí k práci potřebovali, o tom bude speciální dožínkový pořad v zámecké kovárně v Holešově. Koná se v neděli 30. srpna od 11.30 hodin až do podvečera. K dobově oblečeným pradlenám a mydlářce se přidá také kovář, který v přilehlé dílně rozpálí výheň a předvede kus poctivého řemesla.

Městské kulturní středisko Holešov ve spolupráci s Mikroregionem Holešovsko vás zve na holešovské dožínky.

 

„Kovárna se promění v prádelnu, protože prezentujeme historii praní. Pradleny budou prát v neckách, na valše a v dobových pračkách. Předvedeme třeba jeden z nejstarších typů takzvanou kývačku, ve které se prádlo třelo mezi dvěma valchami. Lidé si to mohou vyzkoušet,“ přiblížila připravovaný program Nikol Holubová z holešovského muzea.

 

Kromě praní a výroby mýdla bude k vidění také starý mandl, dobové žehličky a oblečení včetně dnes už nevídaného spodního prádla, které se tomu současnému nijak nepodobá. Věci do Holešova zapůjčilo Muzeum Františka Skopalíka Záhlinice, Muzeum dřevěného porculánu Držková a soukromí sběratelé.

 

Velké prádlo je jednou z akcí holešovských Dožínek 2020, které se konají poslední srpnovou neděli a začnou v 9 hodin ráno dožínkovým průvodem od zámecké kovárny ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Po mši se program přesune do zámecké zahrady a zmíněné kovárny. Více na www.holesov.cz a www.holewsov.info. 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star