Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Vojtěch Kubašta Geniální ilustrátor 16. 7. - 11. 10. 2020

Zámecká galerie otevřela ve čtvrtek 16. července výstavu českého ilustrátora Vojtěcha Kubašty. Prvních 100 návštěvníků odmění holešovskými pastelkami a záložkami.

Výstava je otevřená denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je 80 Kč, pro děti 50 Kč, rodinné stojí 230 Kč, školní skupiny 30 Kč/ žák a děti do 5 let mají vstup zdarma. Pokud se rozhodnete strávit na zámku více času a prohlédnout si současně také výstavu Poznávej se zaplatí dospělí za kombinaci těchto dvou výstav 200 Kč, děti 120 Kč, rodinné bude 590 Kč a pro školy za 80 Kč/žák.

Vojtěch Kubašta proslul především takzvanou pop up tvorbou, tedy tvorbou prostorových knih a díky takzvaným panaskopickým knihám, které se dají rozevřít do 180 stupňů. Byl fenomenální a je s podivem, že mnohem slavnější byl ve svět než doma. Důvod je jednoduchý, jeho prostorové knihy byly pro komunisty předmětem vývozu a do státní poklady přinášely valuty. Kubašotovy knihy prodavali v milionových nákladech a nechali je přeložit do 37 jazykových mutací. V Československu už tomu bylo jinak. Jméno Kubašta jsme všichni znali především z papírových betlémů a možná doma najdete i jeho dětská leporela. Známá je například Červená karkulka nebo příběhy cvrčků.

O velkém nadání tvůrce svědčí i anonymní práce pro společnost Walt Disney. Vojtěch Kubašta se podílel na pěti knižních titulech – například Mickey Mouse, Bambi, 101 dalmatinů a Kniha džunglí a pomohl rozpohybovat Sněhurku. Dal podobu také prvnímu českému Medvídkovi Pú, který poprvé vyšel ve dvacátých letech minulého století. Milá postavička poťouchlého, ale dobrosrdečného medvídka se stala hlavním vizuálem holešovské výstavy. Je téměř sto let stará.    

Kurátorem holešovské výstavy je Nikol Holubová z Městského muzea a galerie MKS Holešov. 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star