Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

V Holešově začíná dobrovolnický workcamp

V Holešově začíná tradiční 10-denní workcamp Jewish Holešov 2020, mezinárodní dobrovolnický projekt, do kterého se v minulosti zapojovali lidé z celého světa, aby pomohli očistit a opravit židovský hřbitov. Vlivem pandemie bude ale letošní ročník bez zahraniční účasti. Přihlásili se jen Češi a lidé s trvalým pobytem na území České republiky.

 

„Coronavirus samozřejmě vše ovlivnil, nicméně v případě tohoto projektu jsme přesto neměli problém s naplněním. Lidé se hlásili již během nouzového stavu. Ve chvíli, kdy vláda začala uvolňovat opatření, jsme už věděli, že holešovský workcamp bude,“ řekla Jana Hejkrlíková z nevládní neziskové organizace INEX-SDA, která projekt každý rok připravuje. Dodala, že dobrovolníky táhlo téma a místo konání.

 

Do Holešova přijede sedm lidí ve věku od 18 do 67 let a nejstarším účastníkem bude Američan trvale žijící u nás. Pracovat začnou od středy 15. července a letos se zaměří především na vyčištění židovského hřbitova od plevele, psího vína, křovin a zapojí se také do organizace dvacátého ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom 2020. Čekají je také výlety po okolí a setkání s místními lidmi.

 

Workcamp Jewish Holešov 2020 je týmový dobrovolnický projekt, který pro pořadatelské Městské kulturní středisko Holešov s finančním přispěním Židovské obce Brno zajišťuje nevládní nezisková organizace INEX-SDA. V Holešově se koná řadu let, protože židovská historie města světovou veřejnost zajímá. Motivace k účasti však může být i jiná.V roce 2015  přijela tehdy čtyřiašedesátiletá Irka, která poprvé posunula věkovou hranici účastníků nad 60 let. Během desetidenního pracovního pobytu hledala v regionu své kořeny. O rok později organizátory překvapil šedesátileté německý učitel, který se do Holešova přijel svým specifickým způsobem vyrovnat s důsledky genocidy.

Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star