Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Prázdninové ukázky kovářské práce

V pátek 10. července začínají v zámecké kovárně v Holešově pravidelné ukázky kovářské práce. Každý červencový a srpnový pátek a sobotu od 9 do 12 a od 13 do 17 se mužete podívat na práci kováře Stanislava Marconě. Ukázky se konají v rámci pravidelných komentovaných prohlídek Malého muzea kovářství jako bonus. Vstupné se nezvýší.  

Stanislav Marcoň pochází z Kašavy a v kovárně působí už od roku 2018. „Ukazuji tradiční kovářské operace, jak se kují základní věci jako je lístek, kovářský hřebík nebo srdíčko, “ říká o své práci. Během letních prázdnin se v kovárně zároveň stane průvodcem. Veřejnost seznamí s historií zemědělského kování, lidé si prohlédnou i rozšířenou expozici dobových zemědělských nástrojů. Například jak vypadá a jak se vyrábí podkova pro krávu. Malé děti si vyzkouší, jak těžké je trefit se správně do kovadlinky.

Holešovská kovářská dílna včetně výhně a vybavení je původní a je historicko-technickou památkou. Kovářská výheň je plně funkční, poháněná elektromotorem. Zrekonstruovaný kovářský měch z roku 2016, který stojí vedle ní, je pouze dekorací. Nicméně je zajímavým dobovým prvkem z druhé poloviny 19. století, který byl kdysi nezbytnou výbavou každé kovárny. Původně stával na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, aby udržoval výheň při vysokých teplotách. Fungoval ještě do první světové války. V roce 2018 přibyl v expozici vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Městskému muzeu jej věnovala rodina kovářského mistra z Jasenné na Zlínsku.  Aby mohl být převezen do Holešova, museli jej restaurátoři rozebrat na kousky, jednotlivé dřevěné kolíky opatrně vytlačit a zase jej v dílně složit.

Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star