EN / DE

Vítězem FORCE OBR 27. ročník Bikemaratonu je Tomáš Višňovský

Vítězem letošní trasy FORCE OBR (172 km) se stal Tomáš Višňovský. První tři místa trasy A (117 km) obsadili těsně za sebou Jaroslav Kulhavý (05:01:07), Kristián Hynek (+19,8) a Matouš Ulman (+44,5). Absolutní ženskou vítězkou letošního ročníku se stala olympionička Martina Sáblíková.

Sportovci jako každý rok vyrazili z náměstí v 5:30 na trasu FORCE OBR (172 km), v 7:45 na trasu A (117 km), v 10:30 na trasu B (55 km) a ve 12:30 na trasu Family jízda (16,2 km). Na dojezd těch nejlepších z trasy A jsme si v cíli oproti předpokládané půl jedné po obědě trochu počkali. Stálo to ale za to, protože o deset minut později dorazili těsně za sebou vítězové Jaroslav Kulhavý a Kristián Hynek, v zápětí poté pak Matouš Ulman. Všichni tři působili spokojeně a pohodově. Okamžitě v dojezdovém prostoru dávali rozhovory novinářům a s ochotou se fotografovali.

Krátce poté jsem se dočkali příjezdu vítězného OBRa. Stal se jím úsměvavý Tomáš Višňovský. Na druhém místě dojel Michal Bubílek (loni taktéž druhý) a za ním Jan Jobánek, vítěz loňského ročníku.

A pak nastalo poměrně dlouhé a nervózní čekání na dojezd rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Byť moderátor ujišťoval veřejnost, že Martina bude v cíli za pár minut, počkali jsme si. Česká olympionička dorazila do cíle dvacet minut po čtrnácté hodině a zbořila všechny dosavadní zvyklosti v dojezdových časech žen. Po šesti hodinách a třiceti peti minutách jízdy na ní bylo vidět, že příjžděla se silnými emocemi. V rozhovoru pro novináře poté uvedla, že trať byla opravdu náročná. Zároveň ale pochválila zázemí na jednotlivých stanovištích: "Bylo to skvělé. Když jsem to stihla a měla jsem i sílu, děkovala jsem".

Kultovní Bikemaraton Drásal si od svého založení v roce 1994 drží punc nejdelšího jednorázového závodu horských kol v Česku. Od roku 2016 nabízí takzvanou prodlouženou Obr verzi dlouhou 177 km.
Letošní ročník byl pro pořadatele dlouho otazníkem, zda se vůbec pojede a v jakém režimu. Nakonec byla 20. května spuštěna registrace závodníků na trasu A a B. Doufalo se i v Obra, což se nakonec také povedlo.