Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Geniální ilustrátor Vojtěch Kubašta

Výstava začne 16. července a bude trvat do 11. října. Představí práce výtvarníka, který spolupracoval s Waltem Disneym.  Vytvořil pro něj například prostorového Bambiho nebo Knihu džunglí. Vojtěch Kubašta ilustroval také první české vydání slavného Medvídka Pů, jedna z těchto kreseb se stane hlavním vizuálem holešovské výstavy. 

 

Kubaštovu tvorbu v Holešově zastoupí základní výběr z tvorby od knižních ilustrací, reklamních materiálů a pohlednic, až k velkému množství prostorových knih a betlémů. Výjimečné prostorové vidění autora, v době, kdy neexistovaly letecké snímky, představují luxusní grafické listy s pražskou architektonickou chloubou. Zajímavá je jistě práce pro Československou obchodní komoru, pro kterou vytvořil bezpočet reklam k výrobkům určeným na export. Někdy za pomoci jednoduché pohádky, jindy s využitím prostorového mechanismu stál Kubašta také za propagací značky Lada, Tesla, Pilsner Urquell nebo Koh-i-noor. K dispozici budou dva zámecké sály.  

 

Vojtěch Kubašta je ve světě uznáván jako jeden z průkopníků prostorových knih. Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, věnoval se nejprve knižní grafice, poté ilustraci dětských knih. Později sám navrhoval knihy prostorové, které „ožívaly“ pohybem prstů. Jeho prostorové knihy byly určeny především na vývoz do zahraničí a to v milionových nákladech v sedmatřiceti jazykových mutacích. Byly tak úspěšné, že doslova ovládly svět.

Paradoxně o co známější byl ilustrátor za hranicemi Československa, o to méně jej znali čeští čtenáři. Značka Kubašta byla značka vývozová určena pro tehdejší devizový trh. Česky vyšly jen některé knihy (např. O červené Karkulce), většina z nich až po roce 1989. Kubašta se nicméně podepsal pod obrázky Národních pohádek K. J. Erbena, Nejkrásnější pohádky B. Němcové nebo Veselé vyprávění dětem V. Buriana. Z prostorových knih to byla například Tři prasátka. Známé jsou u nás také jeho betlémy, rozevírací i klasické pohlednice a kultovní dětská kniha Cvrček a mravenci.

O velkém nadání tvůrce svědčí i anonymní práce pro společnost Walt Disney. Vojtěch Kubašta se podílel na pěti knižních titulech – například Mickey Mouse, Bambi, 101 dalmatinů a další.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star