Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Prohlídkový okruh zámkem se rozšířil o hvězdárnu

Prohlídkový okruh holešovským zámkem se od letošní sezony rozšířil o hvězdárnu. Veřejnost si prohlédne interiér s funkčním dalekohledem a s průvodcem si vyzkouší ovládání střechy uzpůsobené pro pozorování denní i noční oblohy. Časy prohlídek zámku s hvězdárnou jsou od 30. 6. 2020 vždy úterý - neděle v 9, 10.30, 13, 14.30 a 16 hodin.

 

Hvězdárna stojí v zámeckém parku, v místě zvaném „Růžová zahrada“. Původně se jednalo o čínský pavilon - altánek postavený zřejmě v první polovině 18. století během rekonstrukce zahrady za Františka Antonína z Rottalu. Na konci druhé poloviny 19. století si Wrbnové vedle něj postavili bazén. Pavilon se stal převlékárnou a zázemí pro koupání. O původu objektu však nelze dohledat kýžené informace. Wrbnové likvidovali rottalovský archiv velmi důkladně, proto se dnes již nedozvíme, kdo byl architektem či kdy byl altánek postavený.

Historie hvězdárny jako takové sahá do padesátých let 20. století. Altánek byl po znárodnění uzpůsoben potřebám astronomického kroužku, který vznikl v roce 1949 na místním gymnáziu, a přejmenován na Lidovou hvězdárnu Holešov.

Samotná stavba hvězdárny začala 1. července 1957. O rok později se začaly vyrábět dalekohledy. Hlavní dvojdalekohled navrhli a součástky dodali Č. Šiller, B. Hofark a V. Gajduška. Původní střechu nahradila v roce 1959 kopule, která je volně posazena na ozubeném kole a pomocí elektromotoru se otáčí libovolným směrem. Hvězdárna byla slavnostně otevřena 25. října 1959.

Po rozpadu astronomického kroužku v roce 1987 hvězdárna definitivně zanikla a z vybavení nezbylo téměř nic. Hlavní dalekohled nebyl nalezen, malé dalekohledy byly rozkradeny, knihy spáleny a o ostatním vybavení nejsou žádné zmínky. Objekt je nicméně ve funkčním stavu včetně pozorovacího dalekohledu.

 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star