Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Poslední klezmer Leopolda Kozlowského

Zámecký New Drive Club dnes v 18 hodin promítne filmový dokument Janusze Majewského Poslední klezmer. Projekce následuje po slavnostním zahájení výstavy Polin - Židé v republice mnoha národů (obřadní síň židovského hřbitova). Současně spolu s výstavou zahajuje program dvacátého ročníku Festivalu židovské kultury Ha-makom 2020.

Městské kulturní středisko Holešov a město Holešov srdečně zve veřejnost, vstup na projekci filmu i zmíněné zahájení výstavy je zdarma.

   

Poslední klezmer je film o hudebním skladateli, pianistovi a dirigentovi Leopoldu Kozłowskému, kterému například vděčíme za hudbu k filmu Jerzyho Kawalerowicze Hostinec nebo za hudební zpracování několika polských verzí muzikálu Šumař na střeše. Filmový hold umělci, který zemřel loni ve věku 100 let,  odhaluje portrét člověka plného elánu, s vynikající pamětí a jasnou myslí. Leopold Kozłowski dovolí Jacku Cyganovi, který s ním vede rozhovor, aby ho doprovodili do různých zákoutí jeho minulosti. Vzpomíná na své mládí ve Lvově, poválečné úspěchy i na hrůzy šoa, z nichž ho zázrakem zachránila hudba.

Příběhy doprovází unikátní zvuk Kozłowského klezmerů ožívajících díky krakovským hercům. Právě klezmery dokážou nejplněji vystihnout atmosféru ztraceného židovského světa, hrůzy války i hořkosladkou krajinu paměti.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star