Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešov čeká jubilejní 20. ročník Festivalu židovské kultury

Polsko-litevský stát byl v 16.–18. století světovým centrem židovské vzdělanosti a kultury. Výstava připravená ve spolupráci Polského institutu v Praze a Muzea dějin polských Židů. Polin mapuje osudy židovské komunity na území „republiky mnoha národů“.

Město Holešov a Městské kulturní středisko Holešov zve veřejnost na slavnostní vernisáž, která se koná 16. června v 17 hodin v obřadní síni židovského hřbitova a to za přítomnosti Laury Trebel-Gniazdowské, zástupkyně ředitele Polského Institutu v Praze.

Na tento akt poté naváže projekce filmu Poslední klezmer, která v 18 hodin začíná v zámecké New Drive Clubu a je zdarma. Film je záznamem koncertu pianisty, skladatele a dirigenta Leopolda Kozlowského z krakovské synagogy Tempel. Záznamem se prolíná hudba i rozhovor s umělcem, který ve své tvrobě spojil po generace předávanou klezmerskou tradici rodiny a hudební vzdělání. Je autorem hudby k filmu Austeria Jerzyho Kawalerowicze a zahrál si také v Schindlerově seznamu. Jako poslední zástupce předválečných polských klezmerů zemřel loni ve věku 100 let.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star