Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Do holešovské synagogy a na židovský hřbitov přijíždějí poutníci

Holešov si připomíná 357. výročí smrti rabína Šacha (1621 – 1662). Od včerejšího večera přijíždějí do města Židé z celého světa, aby se pomodlili u jeho hrobu  a v synagoze. Šach, který v Holešově žil a zemřel,  je mnohými považován za jednoho z nejvýznamnějších židovských učenců na světě. Období jeho smrti je pro poutníky velmi významné až mystické, protože slova modlitby pronesená u rabínova hrobu sílí.

 

Únorové výročí rabínovy smrti se řídí lunárním kalendářem, letos připadlo na 25. únor, zatímco loni to byl 6. únor. Židovská obec Brno již v úterý nechala nad Šachovou tumbou postavit stan, v blízké obřadní síni měli cizinci také základní zázemí. První věřící se v Holešově přitom objevili v úterý 25. odpoledne, během úterního večera a noci na středu se v holešovské synagoze a na židovském hřbitově vystřídalo tři sta Židů, kterým byla správa památky k dispozici. Brzy ráno se konala také společná modlitba a další vlny poutníků čekaly památky také během odpoledne a večera. „Podobnou sílu emocí lze u nás vidět snad už jen v Mikulově,“ řekl k průběhu letošního Šachova výročí smrti, tzv. jahrzeitu správce a průvodce židovských památek Vratislav Brázdil.

Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Takových míst přitom u nás moc není. Co do významu a mimořádnosti je Holešovu nejbližší Krakow a Bratislava. Narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1662 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Některé knihy, které Šach napsal, jsou během turistické sezony k vidění ve studovně ve druhém patře synagogy. 

Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star