Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešovská knihovna připravuje besedu o jihoamerických indiánech s českým původem

Přednáška se světelnými obrazy o jihoamerických indiánech českého původu v Paraguayi se koná 12. března 2020. V 17 hodin začne ve studovně Městské knihovny v Holešově a to jako jedna z akcí Března - měsíce knihy. Do Holešova při té příležitosti přicestuje Yvonna Fričová, manželka vnuka slavného českého spisovatele, cestovatele a dobrodruha Alberta Vojtěcha Friče (1882 – 1944). Jeho potomky rodina objevila zcela náhodně před 15 lety a založila sdružení Checomacco, které jihoamerickým indiánům Chamacoco pomáhá přežít. 

„Snažíme se vyslyšet jejich prosby, potřeby, podporovat je, ale také je kontrolovat, jak nakládají s milodary,“ řekla Yvonna Fričová v nedávném pořadu Lucie Výborné Českého rozhlasu Radiožurnál. Holešovská veřejnost se dozví nejen o práci sdružení, ale poslechne si neuvěřitelný příběh, který snažení předcházel. Například jak Fričovi v jedné z nejobtížnějších oblastí pro život na světě našli přes 160 příbuzných z etnické skupiny Chamacoco, kterým dědeček pomáhal přežít zásah civilizace.

Český etnograf, cestovatel, botanik a spisovatel Albert Vojtěch Frič odjel do paraguayské oblasti Gran Chaka v roce 1901 jako mladý nadšenec původně za kaktusy. Až na místě své cíle přehodnotil a rozhodl se pomáhat domorodcům. Jižní Ameriku v letech 1901 – 1922 navštívil postupně sedmkrát a strávil v ní deset let života. Kulturu a život indiánů popsal mimo jiné v knize Indiáni Jižní Ameriky. Yvonna Fričová, která bude 12. března besedovat s veřejností  v Holešově, zároveň celý život spravuje Fričův literární a odborný archiv.

Vstupné na besedu činí 25 Kč.       

Zde naleznete odkaz na záznam pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu z ledna 2019, ve kterém o životě A. V. Friče a práci sdružení Checomacoco hovořila Yvonna Fričová https://www.youtube.com/watch?v=KULm_ZgPVA0&t=846s 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star