Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Knihovna zhodnotila rok 2019

            Městská knihovna v Holešova v loňském roce vypůjčila 115 478 knih, periodik a dalších dokumentů, zaregistrovala 1798 čtenářů a disponovala 115 618 svazky. V roce 2019 ji navštívilo 56 632 čtenářů, pro které bylo připraveno 162 kulturních akcí.  

 

            „Vyřadili jsme celkem 3 131 svazků, a to z důvodu obsahové zastaralosti, duplicity a opotřebovanosti. Všechny naše pobočky nyní mají svůj fond dostupný prostřednictvím on-line katalogu a u poboček v místních částech byla dokončena důsledná aktualizace fondu,“ řekla vedoucí holešovské knihovny Irena Železná.

 

            Knihovna nakoupila 1778 nových knih a další 409 získala z darů. „Při nákupu zohledňujeme požadavky čtenářů a speciálně se zaměřujeme na regionální literaturu. Do dětského oddělení byly zakoupeny nové společenské hry, které jsou návštěvníky knihovny velmi kladně přijímány a hodně půjčovány. Velký zájem je také o elektronickou Albi tužku a interaktivní knihy, které jsou s Albi tužkou spojeny,“ dodala Irena Železná.

 

            Počet registrovaných čtenářů se oproti roku 2018 snížil. Nejvíce registrovaných dětí bylo z prvního stupně základních škol. Nejmladší školáci chodí do knihovny pravidelně se školní družinou každý měsíc a většina dětí se zároveň stane čtenáři.

            Mírný pokles návštěvnosti nicméně knihovnice zaznamenaly ve všech položkách. Důvody poklesu vidí ve snížení počtu registrovaných uživatelů, ale určitou roli podle nich sehrálo i prostředí knihovny. Především dospělé oddělení z důvodu chybějících skladových prostor připomíná skladiště.

            Veřejný internet využívají většinou stále stejní uživatelé, za zmínku však stojí, že od podzimu roku 2019 je bezdrátové připojení wi-fi k dispozici ve všech pobočkách, pro registrované čtenáře je internet zdarma.

 

            Pracovní náplní knihovnic není jen správa a půjčování knižního fondu, ale také výměnná spolupráce s jinými knihovnami, poradenská činnost, vzdělávání, publikační činnost a příprava kulturních akcí pro veřejnost. Počítají se mezi ně přednášky, besedy, výstavy, soutěže a další. Holešovská knihovna je realizuje především ve spolupráci s Vlastivědným kroužkem Holešov a s Městským muzeem a galerií Holešov (přednášky, besedy), se Základní uměleckou školou F. X. Richtera Holešov (koncerty, přednášky), s Gymnáziem Ladislava Jaroše Holešov (výstava), s TyMy - Střediskem volného času Všetuly (zástupce knihovny zasedal v porotě recitační soutěže „Svátek poezie“), s Českým rybářským svazem Holešov (prázdninová hra pro děti), s Klubem pro důchodce Holešov a s holešovským Domem pro seniory (besedy, přednášky). V roce 2019 můžeme z těchto aktivit zmínit například přednášku Mgr. Miroslava Popelky a Mgr. Adama Fojtíka z Ústavu archeologické památkové péče Brno, pracoviště Hulín, akce pro školáky, které připravují děti na pasování do řad čtenářů, Noc s Andersenem na téma Harry Potter nebo podzimní Týden knihoven.    

 

 

 

Mgr. Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star