Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešovská synagoga nabízí novinku turistické sezony - otevírá studovnu rabína Šacha

Její součástí je kolekci výtisků knih, které Šach napsal a které se do Holešova dostaly ze světových aukcí. Nechybí mezi nimi ani ta nejslavnější – Šachův komentář k židovskému právnímu kodexu. Studovna má primárně sloužit především židovským poutníkům ke studiu z Šachových knih a k rozjímání. Pro běžného turistu je mimořádným zážitkem, podobný památník v jiných českých synagogách není.

 

            "Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Takových míst přitom u nás moc není. Co do významu a mimořádnosti je Holešovu nejbližší Krakow a Bratislava," říká ke studovně správce a průvodce holešovských židovských památek Vratislav Brázdil.

Některé knihy, které synagoga vystavuje, napsal Šach přímo v Holešově. Nejstarší z nich vyšla jen několik desítek let po jeho smrti. Dodává, že se neustále pracuje také s interiérem přízemní modlitebny. Během zimy přibyl dobový nábytek a osvětlení. Snahou je uchovat synagoze osobité kouzlo a ducha míst.

 

Holešovská synagoga patří mezi nejstarší a nejdochovalejší židovské památky v Česku. Ceněna je díky vnitřní výzdobě polského typu, která je k vidění jen v několika synagogách na světě. V 17. století v ní působil rabín Šach, který je pochovaný na místním židovském hřbitově. Řadí se mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců a jeho význam překračuje i věhlas slavného pražského rabína Löwa.  Práce, které věnoval především židovskému právu, jsou totiž zásadnější.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star