Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Stoupla návštěvnost holešovských památek a výstav

Tisková zpráva ze dne 20. ledna 2020

 

Památky a výstavy navštívilo více lidí než předloni,

letos se těšme na záhady světa, Prodanovu nevěstu a Javory

 

            Šachovu synagogu, Malé muzeum kovářství, hvězdárnu, zámek a jeho výstavy navštívilo v roce 2019 16 202 návštěvníků. Je to o 713 lidí více než v roce 2018. Číslo zvedla zájem lidí o výstavy a kovárnu.

 

            V roce 2019 uspořádalo Městské kulturní středisko Holešov sedm výstav. Nejnavštěvovanější byla výstava Loutky a loutková divadla (3283 návštěvníků) a Robert Vano Fotografie (3070 návštěvníků). Za velmi úspěšnou však považujeme také tradiční výstavu regionálních výtvarníků Letní iluze. Na výstavě se neplatilo vstupné, proto není možné spočítat návštěvnost, nicméně ohlasy veřejnosti ukázaly, že i tato výstava se lidem líbila.

 

            Do malého muzea kovářství v Holešově se loni přišlo podívat 1599 návštěvníků, zatímco v roce 2018 jen 1023. Sezonní program lákal především na pravidelné ukázky kovářské práce se Stanislavem Marconěm a za zhlénutí stál i nový vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Do expozice přibyl na konci léta 2018, lidé si ho však mohli prohlédnout až v loňské sezoně. Kovárna navíc prošla postupným zrestaurováním prostor i některých historických prvků. I tento fakt zvedl její kredit a zájem turistů.

 

            Zámek Holešov ve správě MKS Holešov v současné době připravuje a ladí program pro rok 2020. Sezonu zahájí 25. dubna historickou slavností se zábavným program. Galerie 7. května otevře výstavu iQLANDIA s podtitulem Poznej se. Interaktivní formou her, zábavy a poučení cílí na celé spektrum návštěvníků od dětí až po seniory. Návštěvníci si ověří, jak fungují smysly a jak nás klamou. Výstava vzniká ve spolupráci s iQPARKEM, libereckým zábavně - naučným science centrem.

            Druhým velkým výstavním projektem budou Největší záhady a tajemství světa, výstava vzácných replik, faksimilií a mystických památek lidstva. Bude se jednat o unikátní a běžně nepřístupnou sbírku nejtajemnějších předmětů ze všech kontinentů. Všechny exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo účel obklopují doposud neobjasněné záhady. K vidění bude například legendární křišťálová lebka z údajně předkolumbovské Střední Ameriky, Longinovo kopí neboli „kopí osudu“, Turínské plátno, Svatý grál, Tutanchamonova válečná trubka a další.

            Připravují se také tradiční Letní iluze a adventní výstava betlémů. V průběhu roku bude však otevřena celá řada menších volně přístupných výstav.

 

            Divadelní sezonu zahájí již 23. ledna Simona Stašová a Petr Nárožný, v kině Svět zahrají komedii Poslední ze žhavých milenců.  Toto představení bylo rychle vyprodané a programové oddělení kulturního střediska předpokládá, že podobně se do vkusu publika trefí 26. června s populární komedií Slováckého divadla v Uherském Hradišti Rychlé šípy. Představení se bude konat na nádvoří a vstupenky jsou již v předprodeji.

           

            Kino Svět promítne 13. března českou komedii Ženská na vrcholu.

 

            Z hudby zveme  na koncert Nikoly Muchy. Devětadvacetiletá punkerka s pověstí drsné feministky a drzé holky vystoupí v New Drive Clubu 20. března. 28. srpna zazpívá Yo Yo Band na zámeckém nádvoří a 19. prosince Javory ve Velkém sále.

            Program koncertů vážné hudby na rok 2020 je v produkci Musica Holešov. Z dramaturgického plánu, který připravuje, lze zmínit vystoupení Pražského komorního baletu Carmina Vetera 29. března a operu Prodaná nevěsta 6. července v zámeckém parku.

 

            Městské kulturní středisko připravuje také sérii populárních oldies diskoték v New Drive Clubu. První se koná 3. dubna 2020.  

  

 

Mgr. Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star