Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov představuje kolekci obrazů Borise Jirků inspirovanou především lidmi a jejich vlastnostmi

Významný český malíř, ilustrátor, grafik a sochař, rodák ze Zlína představuje kolekci maleb a kreseb s názvem Lidi lidi. Obrazy doplní stávající stálou expozici Obrazů XXXL, kterou Boris Jirků v Holešově má již několik let.

            Vernisáž se koná 1. března v 17 hodin.                                              

            Kolekce Lidi lidi měla premiéru na veřejnosti loni na podzim v prestižní pražské galerii Nová síň a stala se jednou z třiceti výstav roku 2015, kterými Boris Jirků oslavil své šedesátiny. Jedná se o rozměrné velkoformátové obrazy i kresby, kterými autor ve velkém pomyslném oblouku mapuje třicet let tvorby - nejstarší obraz  je  z roku 1986. Inspirace je přitom zřejmá, Jirků předkládá kritickou zpověď o fungování společnosti a mezilidských vztahů včetně milostných (obrazy Noví penězoměnci, Denní můry nebo Naše slova - skla a kamení). Jak napovídají názvy obrazů Černá madona nebo Madona Sedmibolestná pracoval také s tématem víry a transencence.

            Z Prahy putovaly obrazy přímo do Holešova.

 

            Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně a do Horní Bečvy se neustále vrací, aby ve své opravené dřevěnici s potěšením pracoval. Řadí se mezi nejvýznamnější umělce této doby, kromě vlastní tvorby ilustruje beletrii a vydává vlastní knihy, přednáší na českých vysokých školách a cestuje, aby objevoval a svou tvorbu neustále živil novými podněty. V roce 2001 s akademickým malířem Karlem Pokorným založil občanské sdružení FIGURAMA, které každoročně výstavně představí figurální práce studentů a to na mezinárodní úrovni.

            Paralelou jeho tvorby je citlivá reakce a záznam dění ve společnosti.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star