Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov otevřel výstavu České betlémy

Muklovský betlém od neznámého vězně z uranových dolů, recese akademického malíře Cyrila Boudy s osobnostmi Pražského jara, betlémy na miniaturách, háčkované, na překližce, ale také mistrovská díla českých řezbářů představuje letošní výstava České betlémy. Začala 30. listopadu na zámku v Holešově a nabízí přes osmdesát modelů, které si veřejnost může prohlédnout do 29. prosince.

 

Výstava betlémů je v Holešově tradicí. Největšími skvosty jsou tentokrát betlémy předního českého řezbáře, loutkáře a sochaře Bedřicha Šilara (*1959). Lipové figury vyřezal v krojích a tradiční výjev narození Krista dokázal zkombinovat s českými tradicemi i humorem. Do jednoho ze svých betlémů například zakomponoval zabijáčku s tlustým řezníkem nebo rybníček s kapry.

Vedle betlémů Bedřicha Šilara se hezky vyjímá betlém řezbáře Františka Vrzalíka (1872 – 1949) ze Zlínských Pasek. Autor jej vyrobil podle návrhu JUDr. Ladislava Rutteho a dílo je složené z 59 figur. František Vrzalík patří mezi nejvýznamnější profesionální řeznáře Podřevnicka první poloviny 20. století. Jeho betlém do Holešova půjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.       

 

Zásadní část výstavy tvoří betlémy ze sbírky Stanislava Dostála z Přerova. Jedná se o papírové betlémy lepené na překližku. Pan Dostál půjčil do Holešova betlémy poutních míst, českých měst a betlémy, které malovali čeští výtvarníci jako Josef Lada, Vojtěch Kubašta, Josefa Lada nebo Jiří Trnka. Vystaveny jsou také kuriozity. Třeba betlém s českými a československými prezidenty nebo betlém, který Cyril Bouda v šedesátých letech namaloval pro časopis Sluníčko. Zakomponoval do něho některé osobnosti Pražského jara - Josef Smrkovský hraje na basu, František Kriegel nese pytel a bývalý ministr zahraničí Čestmír Císař císařskou korunu. Místo Josefa a Marie stojí Alexander Dubček a Marta Kubišová, pionýrka v prvomájovém průvodu nese nápis Ať žije Ježíšek. „Cenzoři si všimli pozdě a část nákladu se dostala k veřejnosti. Vzhledem k tomu, že Bouda byl národní umělec, tehdejší režim ho nepotrestal,“ okomentoval Boudův betlém sběratel Stanislav Dostál.

Mezi zajímavosti letošní expozice lze mimo jiné počítat také velký háčkovaný betlém Květoslavy Dvořákové z Chropyně. Postavičky představují zvyky a tradice českého venkova.

 

Výstava České betlémy se koná od 30. 11. do 29. 12. 2019, je otevřena denně kromě pondělí a Štědrého dne vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Více na www.holesov.cz.

Zde je odkaz na reportáž, kterou o výstavě České betlémy vydal internetový portál cestovní destinace Kroměřížsko https://www.region-kromeriz.cz/misto/7/551-zamek-holesov-80-ceskych-betlemu-na-jednom-miste?fbclid=IwAR11v_kbnmDWQFhOuBhLNjoqxQRtwUGLUm77sXwMszmzNwG17BJeDZt8svU.

Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star