Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Mimořádný koncert festivalu MUSICA Holešov

Mimořádný koncert festivalu MUSICA Holešov. Budoucí mistři vystoupí v Holešově 19. listopadu od 18 hodin na zámku v Holešově. Bude jim ležet svět u nohou? Je mezi nimi další Hudeček, či Destinová? Tyto otázky zodpoví až čas, nicméně jisté je, že našlápnuto mají. Řeč je o šesti mladých umělcích, kteří vystoupí na mimořádném koncertu podzimního cyklu festivalu klasické hudby MUSICA Holešov. Koncert se uskuteční ve spolupráci s kroměřížskou mezinárodní hudební akademií a tak podtitul akce nese název "Ozvěny Letní hudební akademie Kroměříž".

Koncert nabídne naprosto úchvatné výkony houslistů, klavíristů, i zpěvaček. Sólisté jsou laureáty akademie v Kroměříži a festivalu Musica Holešov, nominovali je přední čeští umělci jako je sopranistka Kateřina Kněžíková, houslista Josef Špaček, slovenský houslový virtuóz Dalibor Karvay nebo špičkový klavírista Karel Košárek.

Nejmladším účinkujícím je šestnáctiletý MATTEO HAGER, ten v letošním roce kromě Ceny Zlínského kraje za mimořádný talent na mezinárodní akademii v Kroměříži získal první místo také na kurzech V. Hudečka a na Mezinárodní houslové soutěži J. Micky, kde již v minulosti obdržel  zvláštní cenu předsedy poroty pro nejlepšího českého účastníka.

Jeho starší kolegyně, houslistka KATEŘINA KREJČOVÁ, je taktéž vítězkou letošních kurzů V. Hudečka. Zúčastnila se mistrovských kurzů Jiřího i Jana Fišera, Josefa Špačka, Dalibora Karvaye či Pavla Šporcla. V loňském roce byla členkou Orchestrální akademie PKF - Prague Philhamonia a po boku Royal ConcertGebouw vystoupila na festivalu Pražské jaro. Od září 2018 je členkou Orchestrální akademie České filharmonie.

Sedmnáctiletá klavíristka ELIŠKA TKADLČÍKOVÁ se pyšní například 1. cenou v mezinárodní soutěži Broumovská klávesa, 2. místem na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni a letos mimo jiné získala stříbrnou příčku v rozhlasové soutěži Concertino Praga. Jako sólistka vystoupila v rámci komorního cyklu Olomoucké filharmonie, na koncertě vítězů Concertina Praga v Dvořákově síni pražského Rudolfina zahrála s doprovodem SOČR.

Slovenská sopranistka TEREZA MALIČKAYOVÁ již působí jako sólistka i členka sboru těles Chor der Bamberger Symphoniker, Chorakademie Lübeck a také Českého filharmonického sboru Brno. Spolupracovala s Il Cuorre Barocco, Czech ensemble Baroque, Collegium 1704, Štátným komorným orchestrom Žilina, Czech Virtuosi atd. Před rokem debutovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v roli Lauretty, v opeře Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho.

Mezzosopranistka JARMILA BALÁŽOVÁ v loňském roce vystoupila na festivalu Pražské jaro jako host Kateřiny Kněžíkové, vystoupila s Adamem Plachetkou v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a představila se v roli Parida v Gluckově opeře Paride a Elena v rámci festivalu Zlatá pecka v Chrudimi. Vloni debutovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a letos ve Státní opeře v Banské Bystřici. V nastávající sezóně ji čeká debut s Českou Filharmonií a spolupráce s dirigentem Jakubem Hrůšou, vystoupí ve slavné Elbphilharmonii v Hamburku.

Dalším nominovaným absolventem mezinárodní Letní hudební akademie v Kroměříži je klavírista VOJTĚCH ČERVENKA. Absolvoval u českého klavíristy, dirigenta a korepetitora působícího v Národním divadle, Zdeňka Klaudy, obor klavírní spolupráce. Můžete si ho všimnout jako hudebního doprovodu zpěvaček.

 

O mezinárodní Letní hudební akademii Kroměříž

Projekt inicioval český dirigent a kroměřížský rodák Tomáš Netopil - umělecký ředitel LHAK, aktuálně působící jako hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti mladým hudebníkům. Akademie je určena žákům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům z ČR i zahraničí (v roce 2019 zde studovalo 54 aktivních studentů z osmi zemí světa a 30 studentů pasivních). Akademie svými doprovodnými aktivitami upozorňuje na mimořádnou tradici uměleckého vzdělávání na Moravě a přináší program pro širokou veřejnost.

 

Festival klasické hudby MUSICA Holešov

MUSICA Holešov právě slaví již 10. výročí svého konání. Na zámek v Holešově přináší mimořádné koncerty a programy těles a sólistů z České republiky i zahraničí. Dramaturgicky festival vede špičkový český klavírista Karel Košárek.

img-7841-edit.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star