Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov otevírá výstavu Čeští ilustrátoři knih pro děti a mládež Holešov 2016

Výstava nabídne originály Adolfa Borna, Zdeňka Buriana, Oty Janečka, Václava Junka, Josefa Lady, Zdeňka Milera, Arnošta Paderlíka, Vlasty Švejdové, Jiřího Trnky, Petra Válka a Martina Velíška. Podle kurátora výstavy kunsthistorika Jaroslava Pelikána se v regionu toto téma objevuje po delší absenci, díky rozsahu a soustředěné kvalitě je proto výstava jedinečným uměleckým projektem východní Moravy.

Přes tři sta děl do Holešova zapůjčili soukromí sběratelé, Památník národního písemnictví Praha, Zoo Dvůr Králové, české galerie a potomci autorů.

 

 „Uchopit toto téma není jednoduché, protože česká výtvarná tvorba pro děti a mládež je rozsáhlá a má vysokou hodnotu u nás i ve světě. Vycházeli jsme proto především z renomovaných jmen, které znají celé generace, a zároveň prezentujeme současníky,“ řekl k výstavě ředitel Zámecké galerie v Holešově Pavel Chmelík.

 

Galerie představuje od každého výtvarníka širokou kolekci děl, která jsou pro něj charakteristická. Vedle známých ilustrací z dětských knih a pohádek jsou to také kresby veřejnosti méně známé. „Snažili jsme se o široké pojetí, aby jednotlivé kolekce byly co nejkomplexnější. Do koncepce jsme záměrně zařadili také volnou tvorbu autorů. Spolu s dětskou kresbou je hodnotným popisem stylu a uměleckého vývoje jednotlivých výtvarníků,“ doplnil kurátor Jaroslav Pelikán.

 

Holešovská výstava láká na kresby velmi dobře známé z českých večerníčků, pohádkových knížek, říkadel, slabikářů, dobrodružné literatury a komiksů. Vedle tradičních Ladových vodníků, Burianových školních obrazů pravěkých zvířat, Junkových Rychlých šípů či Bornova Macha a Šebestové představuje také práci současných výtvarníků. Reprezentuje je Vlasta Švejdová, která ilustruje především knížky pro nejmenší, dále je to Martin Velíšek, autor například netradičního pojetí nového vydání Babičky od Boženy Němcové a Petr Válek, jehož kresby doprovázejí současnou dětskou literaturu.

Samostatným doplňkem výstavy je kolekce filmových klapek Zdeňka Milera s Krtečkem.

 

Výstava českých ilustrátorů navazuje na dlouhou tradici velkých výstav českého umění, které holešovská Zámecká galerie nabízí každý rok. Loni byla v Holešově představena díla Zdeňka Buriana, v letech předešlých například Mařákových moravských krajinářů, Jana Saudka, Josefa Lady, Alfonse Muchy, Joži Uprky a členů SVU Mánes. 

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star