Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov otevře tradiční výstavu českých betlémů

Zámek Holešov připravuje tradiční výstavu betlémů. Výstava České betlémy začne 30. listopadu v 9 hodin a potrvá do 29. prosince. Koná se v sala terreně a kromě Štědrého dne bude otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

 

            Výstava České betlémy letos nabídne přes sedmdesát kusů, které holešovskému zámku zapůjčili betlémáři a sběratelé. Největšími skvosty tentokrát budou betlémy předního českého řezbáře, loutkáře a sochaře Bedřicha Šilara (*1959). Lipové figury vyřezal v krojích a tradiční výjev narození Krista dokázal zkombinovat s českými tradicemi i humorem. Do jednoho ze svých betlémů například zakomponoval zabijáčku s tlustým řezníkem nebo rybníček s kapry.

            Vedle Šilarových betlémů se bude hezky vyjímat nejrozsáhlejší řezba letošní výstavy, betlém Františka Vrzalíka (1872 – 1949) ze Zlínských Pasek. Autor jej vyrobil podle návrhu JUDr. Ladislava Rutteho a dílo je složené z 59 figur. František Vrzalík patří mezi nejvýznamnější profesionální řeznáře Podřevnicka první polovina 20. století. Jeho betlém do Holešova půjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.       

 

            Zásadní část výstavy tvoří betlémy ze sbírky Stanislava Dostála z Přerova. Jedná se o papírové betlémy lepené na překližku. Pan Dostál půjčil do Holešova historické kousky, betlémy poutních míst, českých města a betlémy, které malovali čeští výtvarníci jako Josef Lada, Cyril Bouda nebo Vojtěch Kubašta. Vystaveny budou také kuriozity. Třeba betlém s českými a československými prezidenty nebo manifest Pražského jara, ve které Josefa a Marii vystřídal Alexander Dubček a Marta Kubišová. Mezi zajímavosti letošní expozici lze mimo jiné počítat také velký háčkovaný betlém Květoslavy Dvořáková z Chropyně.

   

 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star