Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Město Holešov si v pátek 15. března připomnělo 80. výročí vyhlášení protektorátu

U příležitosti 80. výročí vyhlášení protektorátu holešovská radnice 15. března umístila ve vestibulu městského úřadu výstavní panel, který mapuje průběh tragických událostí v našem městě. Jsou na něm kopie všech dochovaných fotografií, vyhlášek a dalších dobových dokumentů. Pietní akt doprovodilo malé veřejné setkání, kterého se zúčastnili také příslušníci 7. výsadkového pluku z bývalých holešovských kasáren.

 

O nelehké historii československého státu a o důsledcích mnichovské dohody pro náš národ hned v úvodu hovořil místostarosta města Pavel Karhan. Zmínil také fatální situaci v holešovských kasárnách, které od roku 1938 sídlili příslušníci Hraničářského praporu 10, aby chránili obyvatelstvo před rozpínavostí Hitlera. Němci do Holešova dorazili 15. března 1939 před polednem a jejich velitel žádal po starostovi městě prof. Janu Šráčkovi ubytování pro tisíc vojáků. Holešovští vojáci odmítli opustit kasárna bez rozkazu z generálního štábu a odešli z nich až 18. března. Pavel Karhan připomněl, že podobná situace se opakovala o 29 let později, kdy kasárna odmítili vydat členové 7. výsadkového pluku zvláštního určení, tentokrát sovětským okupantům.

 

O atmosféře patnáctého března mezi obyvateli města promluvil Karel Bartošek. Lidé se o obsazení  státu Hitlerovou armádou dověděli již z rozhlasu a začali se houfovat u zámku. Němečtí vojáci dorazili na náměstí a začali mimo jiné vařil eintopf, který zdarma nabízeli lidem. Něktěří odmítali, jiní si polévku odnášeli s sebou domů. Karel Bartošek na pátečním pietním aktu zmínil také devalvaci hodnoty koruny vůči marce, kterou Hitler záměrně vyšpičkoval v poměru 10 ku 1. V důsledku toho němečtí vojáci vykoupili holešovské obchody.

Tragické byly ve zmíněných dnech také sebevraždy dvou holešovských Židů, kteří zprávu o napadení země neustáli a 16. března se v hrůze zabili.

 

Dana Podhajská      

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star