Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Výstava Loutky a loutková divadla představí perličku muzejních sbírek

Zámecká galerie vystaví od 1. května rodinné loutkové divadlo z pozůstalosti holešovského rodáka, herce a spisovatele Jiřího Zapletala. Exponát bude součástí velké výstavy Loutky a loutková divadla, která bude trvat do 29. září.

 

Zapletalovo divadlo získalo Městské kulturní středisko Holešov do muzejních sbírek v roce 2012  jako součást velké pozůstalosti. Podle muzeologa Ondřeje Machálka to byl nejrozsáhlejší kousek složený z dvě stě šesti částí. Jsou to však jen kulisy. Aby je zámečtí organizátoři mohli vystavit jako loutkové divadlo, bylo nutné kulisy vyrovnat a především osadit chybějící podstavou. Díky manželům Nopovým, kteří na holešovskou výstavu loutek zapůjčí svou sbírku, se podařilo najít schopného stoláře.

           

„Divadlo dostane krásnou novou podstavu, která bude jako u jiných loutkových divadel fungovat jako šuplík. Mým úkolem bylo vybrané kusy kulis vyrovnat a připravit k vystavení,“ řekl sběratel Miroslav Nop, který se loutkám a loutkářství věnuje celý život.

 

Loutkové divadlo Jiřího Zapletala bude součástí velké expozice a bude mít v galerii svou čestnou pozici. Zámek vystaví tisíc loutek a sedmnáct loutkových divadel z meziválečného a poválečného Československa.

 

Herec a spisovatel Jiří Zapletal (* 2. 4. 1929, Holešov - † 6. 2. 2011, Praha), syn holešovského učitele a kronikáře Františka Zapletala, absolvent holešovského gymnázia hrával v loutkovém odboru místního sokolského divadla od svých devítí let. Jeho velké rodinné loutkové divadlo vydávalo na arších nejprve pražské Storchovo, později Vilímkovo nakladatelství. Kulisy byly natištěny podle návrhu Karla Štapfera, scénografa a šéfa výpravy Národního divadla a malý Jiří si je zakoupil v roce 1942 poté, co na ně k Vánocům od strýce Rudolfa dostal potřebou finanční částku.

 

"Loutkovým divadlem jsem byl očarován ještě jako dítě školou nepovinné, od chvíle, co mě maminka poprvé přivedla do sokolovny, kde se v 1. patře v levé části budovy nacházel malý podlouhlý sáleček a v něm loutkové divadlo... Já sám jsem měl doma loutkové divadlo ještě po strýcích. Dědeček jim je koupil ve Vídni někdy kolem roku 1910, a poněvadž moji strýcové coby děti byli kluci pečliví, přežilo divadlo spolu s řadou dalších hraček až do mého dětství. Začal jsem s ním pořádat domácí produkce pro kamarády a členy rodiny už ve svých pěti letech…. Určujícím momentem pro další éru mého loutkaření se staly až Vánoce 1942, kdy mi strýc Robert splnil velké přání. Dal mamince 3000, za něž mi můj spolužák Alois Vysloužil byl ochoten odprodat své loutkové divadlo se vším příslušenstvím, včetně asi patnácti loutek. Právě o takovém divadle jsem snil a Lojzovi je velice záviděl.... To moje je dílem Karla Štapfera, šéfa výpravy pražského Národního divadla, který namaloval nejen portál, ale i desítky kulis, od selské světnice přes královskou komnatu, hluboký les i březový háj, až po interiér kostela, vodníkovu říši a dokonce lodní palubu. K tomu ještě drobné stojky jako plot, boží muka, pařezy, lodní dělo, pekelné kotle, polici s křivulemi, rákosí, stromy, keře atd. atd. Výčet byl nekonečný," píše Jiří Zapletal ve své knize Jen vzpomínky tu zůstanou, 1. díl.

Za MKS Holešov Dana Podhajská

 

dsc-6945.jpg

Hluboký les – kulisy z rodinného divadla Jiřího Zapletala tištěné podle návrhů scénografa Národního divadla Karla Štapfera. Pracovníci MKS Holešov si je přivezli z Olomouce, kde je na holešovskou výstavu připravil loutkář Miroslav Nop.  foto Nikol Holubová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star