Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Fotografie Rybníků na Blatensku

Městská knihovna otevře 10. ledna výstavu krajinářské fotografie Jana Kurze

 

 

Výstava se jmenuje Rybníky na Blatensku a je to výběr fotografií, které dokumentují přírodní dominanty jihočeského Blatenska. Jan Kurz se zaměřil na jednotlivé rybníky, fotil je ve čtyřech ročních obdobích, snažil se zachytit jejich chráněné a ohrožené rostliny a živočichy, fotogenické okamžiky i zajímavé chvíle, jako jsou výlovy nebo vypuštění. Snímky jsou zpracované na devíti výstavních panelech. Výstava začíná vernisáží 10. ledna v 17 hodin a skončí 31. března.

 

Jan Kurz žije a pracuje v jižních Čechách, k Holešovsku jej však váže rodinná přízeň. Fotografuje od sedmnácti let a postupně vystřídal fotoaparáty Rolleiflex, Practica, Chinon a Canon EOS40D.  „Nejraději mám krajinářskou fotografii a historizující portréty, kterým jsem se jako kastelán na zámku Lnáře mohl věnovat,“ říká autor. Inspirují jej staré portrétní olejomalby, ale i tvorba současných autorů jako je Jindřich Štreit, Jadran Šetlík nebo byl Jan Saudek.

 

Snímky vystavené v Holešově patří do třídílné série knih Rybníky na Blatensku, na které se fotograf podílel spolu s blatenským dějepiscem Jiřím Sekerou. Fotografie Jana Kurze ale najdeme také v dalších knihách, například Čertovy kameny na Blatensku (2011), Lnáře včera a dnes (2010) a Böhm růže Blatná (2013).

 

Za MKS Holešov a Městskou knihovnu Holešov Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star