Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámecká galerie Holešov připravuje tradiční výstavu betlémů

Tisková zpráva ze dne 20. listopadu 2018

 

Zámecká galerie Holešov připravuje tradiční výstavu betlémů, letos ji zpříjemní ručně vyrábění andělé

 

Výstava betlémů v předvánočním čase se na zámku v Holešově koná již po počtvrté. Letos poprvé ji zpříjemní ručně vyrábění andělé, které do Holešova zapůjčili lidé z veřejné sbírky. Výstava se koná od 2. do 30. prosince, otevřena bude ale již v sobotu 1. prosince odpoledne.

 

Zámecká sala terrena představí čtyřicet betlémů od modelů vyřezávaných, skříňových, k zavěšení, rozložených na jednotlivé figurky nebo zcela netradičních háčkovaných, z papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny a perníku. K vidění bude také velký betlém ostravského řezbáře Ladislava Krále se čtyřiceticentimetrovými figurkami a jeho další tři modely, které v Holešově ještě vystavené nebyly. Na výstavě by mělo opět stát torzo původního betléma z holešovského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Některé figury jsou dvě stě let staré. 

 

Organizátoři očekávají, že veřejnost nejvíce zaujmou modrotiskové betlémy Antonie Dostálkové ze Starého Města a betlémy malované na hedvábí její dcery Dity Dostálkové.

„Takové betlémy jsme v Holešově ještě neměli. Paní Dostálková je původně loutkářka, vyrábí si vlastní formy, které posílá do strážnické modrotiskové dílny, jedné ze dvou v republice. Vytváří celé kompozice betlémského výjevu, z tisků šije loutky, polštáře, dlouhé závěsné šály i knižní leporela,“ dodává kurátor výstavy Jakub Dorazín s tím, že Antonie Dostálková svůj postup práce dokonce ručně popsala na papír a při zápůjčce do Holešova požádala, aby byl text přiložen k vystaveným betlémům.    

 

 Sbírka andělů v tuto chvíli ještě trvá, podle příslibu veřejnosti pořadatel Městské kulturní středisko Holešov očekává, že se na výstavě objeví andělé vyrobení z vizovického pečiva a papírové krajky, uháčkované z příze, upečené z perníku nebo anděl v životní velikosti zavěšený na stěnu.

 

Organizátoři výstavy se letos zaměřili na betlémáře a sběratelé betlémů především z Moravy a regionu. Na výstavě se podílejí i žáci z tovačovské řezbářské školy i méně známí lidoví tvůrci.   

Dana Podhajská

Ukázka modrotiskových loutek z betlémů Antonie Dostálkové, které výstava nabídne

modrotisk.jpg

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star