Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Čeští dokumentaristé natáčeli v synagoze film o židovských pogromech v Holešově

Čeští dokumentaristé natáčeli v synagoze film o židovských pogromech v Holešově

Šachova synagoga a židovský hřbitov v Holešově se opět dostanou do filmu. Dokumentaristé u nás ve čtvrtek 1. listopadu natáčeli záběry do připravovaného seriálu krátkých filmů Po stopách války pro televizní kanál War - Svět válek.

Každý díl je věnovaný místu nebo události, které či která je spojena s československou historií s přímými i nepřímými důsledky válečných konfliktů. Konkrétně díl natáčený v Holešově, se věnuje meziválečným vztahům mezi většinovým obyvatelstvem a židovskou menšinou. Důraz je kladený také na historii židovského národa v Evropě a vztahy v předchozích stoletích nezbytné pro pochopení pozdějších událostí. Z tohoto hlediska je Holešov pro filmaře velmi pregnantní ukázkou vývoje těchto vztahů včetně posledních dvou pogromů 1899 a 1918.

"Potřebovali jsme relevantní oporu v historii a hledali jsme události, které jsou historicky dobře zpracované a které se zároveň vztahují k fotogenickému místu. To je Holešov. Co se odehrálo u vás nám pomůže zřetelně vysvětlit příčiny a následky těchto konfliktů," vysvětlil Jakub Bouček ze společnosti Underground Media.

Filmaři natáčeli také na náměstí, v bočních ulicích a kvůli některým záběrům si počkali, až se setmí. K vytvoření zvukové i obrazové iluze pogromů se jim přitom hodili i ruchy hlučící hospody nebo stíny zákoutí domů.

Dana Podhajská

dsc-3353.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star