Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešovská kovárna získala nový kovářský měch

Tisková zpráva ze dne 15. srpna 2018

 

Holešovské muzeum kovářství představuje vertikální měch z roku 1854

 

Holešovské muzeum kovářství získalo další zajímavý prvek do své sbírky. Do dobové kovárny přibyl patentovaný vertikální měch na pohon výhně z roku 1854. Městskému muzeu jej věnovala rodina kovářského mistra z Jasenné na Zlínsku. Pracovníci městského kulturního střediska spolu s restaurátory měch instalovali do expozice v úterý 14. srpna. Přijeli se na to podívat i novináři z ČTK, MF Dnes a Českého rozhlasu, pro které byl tento moment tak zajímavý, že si točili reportáže.

 

Nový kovářský měch je dvoučinný a léta čekal na půdě na svou slávu. Aby se dostal do Holešova, museli jej restaurátoři rozebrat na kousky, jednotlivé dřevěné kolíky opatrně vytlačit a zase jej v dílně opět složit.

„Unikátnost stroje vidím především ve způsobu záchrany a konzervace. Na půdu jej majitelé uskladnili přes štít domu v plně funkčním stavu a protože později nebylo možné jej z domu dostat ven, stál tam bez poškození a v relativně dobrém stavu desítky let,“ okomentoval stav stroje jeden z restaurátorů Edmond Chlud.

Většina částí měchu je skutečně původní, restaurátoři nahradili replikou jen jedno z táhel, které znovu vykuli. Hodně vyschlou kůži napustili lanolinem a dřevěné prvky ošetřili tak, aby stroji zachovali patinu a ducha.

„Stroj je plně funkční a na tak primitivní zařízení poháněné jen lidskou silou opravdu výkonný,“ dodal druhý restaurátor Martin Terč. Holešovské městské muzeum proto uvažuje, že měch zprovozní, nejdříve však v příštím roce. Do té doby je minimálně šedesátikilový stroj se základnou 80 x 80 cm a výškou téměř dva metry k vidění v expozici historie kovářství hned vedle kovářské dílny.

Holešovská zámecká kovárna ukazuje v tuto chvíli vedle zmíněného vertikálního měchu i horizontální. Stojí přímo vedle kovářské výhně a Městské kulturní středisko jej nechalo zrestaurovat loni. Tento měch je však nefunkční a je pouze ukázkou dávné výbavy kovářovy dílny.

Za MKS Holešov Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star