Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Ukázky kovářské práce v zámecké kovárně

 Holešovská zámecká kovárna nabídne přes léto pravidelné ukázky kovářské práce 

 

 

Holešovská kovárna ožije v červenci a srpnu černým řemeslem. Každý prázdninový pátek a sobotu v ní bude kout kovář Stanislav Marcoň z Kašavy. První ukázky kovářské práce se konaly 6. července a tento pátek i sobotu 21. července pokračujeme s malou změnou. V pátek 20. 7. a sobotu 21. 7. vystřídal pana Marconě mladý, ale také velmi šikovný Tadeáš Trunkát.

Program ukázek vyvrcholí první zářijový víkend u příležitosti dožínek města.

 

„Ukážeme, jak se kují základní věci jako je lístek, kovářský hřebík nebo srdíčko, ale chtěl bych lidem ukazovat i základní kovářské operace,“ říká Stanislav Marcoň.

Během letních prázdnin se v kovárně zároveň stane průvodcem. Veřejnost seznámí s historií zemědělského kování, lidé si prohlédnout i rozšířenou expozici dobových zemědělských nástrojů. Například jak vypadá a jak se vyrábí podkova pro krávu. Malé děti si vyzkouší, jak těžké je trefit se správně do kovadlinky.

 

Holešovská kovářská dílna včetně výhně a vybavení je původní a je historicko-technickou památkou. Kovářská výheň je plně funkční, poháněná elektromotorem. Loni zrekonstruovaný kovářský měch, který stojí vedle ní, je pouze dekorací. Nicméně je zajímavým dobovým prvkem z druhé poloviny 19. století, který byl kdysi nezbytnou výbavou každé kovárny. Původně stával na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, aby udržoval výheň při vysokých teplotách. Podle správce sbírkových fondů holešovského muzea Ondřeje Machálka fungoval ještě do první světové války.

 

Malé muzeum kovářství včetně zmíněné dílny spravuje Městské kulturní středisko Holešov, které prostor udržuje a postupně opravuje. Každý rok investuje část peněz do předmětů, které expozici rozšiřují. Letos v létě by tak bude zrekonstruovaný další kovářský měch, který Holešov získal z Jasenné. Veřejnost si jej bude moci prohlédnout příští rok.

Za MKS Holešov Dana Podhajská

dsc-9652.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star