Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Začal workcamp Jewish Holešov 2018

Na židovském hřbitově v Holešově pracují dobrovolníci z celého světa

 

V Holešově začal workcamp Jewish Holešov 2018, mezinárodní dobrovolnický projekt, do kterého se každý rok zapojují lidé z celého světa, aby pomohli očistit a opravit židovský hřbitov. Od středy 18. července i přes nepřízeň počasí zde pracuje osm cizinců z Mexika, Turecka, Španělska a Francie.

 

Dobrovolníci navázali na práci kolegů z předešlých ročníků a budou se snažit opravit deset hrobů na konci první řady a ve druhé řadě. Očistí je od hrubého plevele a náletů a narovnají boční žulové desky. „V některých případech je to skutečně namáhavá práce, desky mají i tři sta kilo. Pokud leží na hrobě, znamená to, že je musíme nadzvednout, opatrně posunout, aby se nerozpadly, odplevelit, podložit geotextiliemi, kamínky a štěrkem a zase opatrně vrátit,“ popsal práci cizinců koordinátor workcampu František Brázdilík.

 

Do Holešova přijel třiadvacetiletý pár z Turecka, osmnáctiletý chlapec a dívka z Francie,  jednadvacetiletá Španělka, třicetiletý španělský pilot vrtulníku a dvě zkušené dobrovolnice z Mexika (27 a 31 let), které zažily i jiné workcampy, například v Kanadě a na Islandu. Motivace je pro ně různá - někteří chtějí pomoci, jiní poznat kulturu cizí země. Osmnáctiletou Francouzku Judith, která na podzim začne studovat práva, přitáhly do Holešova židovské kořeny jejího dědečka.  

 

Kromě práce čekají cizince výlet po okolí, ale také ochutnávky jídel, které navařili přátel z jiné země. Těší se ale také na tradiční opékaní špekáčků, což je pro ně docela raritní zážitek.  

 

Workcamp Jewish Holešov 2018 je projektem, který pro pořadatelské Městské kulturní středisko Holešov s finančním přispěním Židovské obce Brno zajišťuje nevládní nezisková organizace INEX-SDA. Konkrétní náplní práce dobrovolníků je vyhrabat hřbitov, posekat trávu, očistit náhrobky a ošetřit jejich kovové části.

 

Akce je samostatným doprovodným projektem Festivalu židovské kultury Ha-Makom, který se v Holešově koná od 24. do 29. července 2018. 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star