Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek otevřel výstavu Joži a Františka Uprkových

Největší výstava léta v Holešově: Joža a František Uprkovi

Zámecká galerie Holešov představuje od 15. června tvorbu bratrů Joži a Františka Uprkových. Svébytná díla ctitelů moravské historie a představitelů českého výtvarného umění reprezentují jejich vrcholnou tvorbu. Padesát obrazů a patnáct plastik zapůjčených z českých galerií je možné vidět do 9. září.

Výstava byla zahájena vernisáží, na které symbolicky zahrála a moravské písničky zazpívala cimbálová muzika. Vedení města a zaměstnanci zámku se zároveň při této příležitosti rozloučili s Pavlem Chmelíkem, který od 1. června opustil pozici ředitele a po devití letech práce odešel do soukromé svéry. Na závěr spolupráce s městem Holešov se však stal kurátorem výstavy bratří Uprků. Zajímavé je, že podobnou expozicí Joži Uprky před devíti lety na zámku zahájil tradici velkých výstav českého umění. K té letošní říká: „Nebývá často zvykem, aby bylo dílo bratrů vystaveno společně. Kolekce je proto zážitkem pro všechny milovníky výtvarného umění, ale především má připomenout moravskoslovácké kořeny, které jakoby dokázaly vyrůst bez světového dění. Vždyť francouzští kunsthistorici kladou dílo bratrů Uprkových na jedno z předních míst uměním.“ 


Tvorbu Joži Uprky charakterizují známé i méně známé obrazy s tradičními folklorními motivy. Po devíti letech je zároveň veřejnosti znovu představena kolekce devatenácti pastelových studií, které se na zámku náhodně našly po jeho rekonstrukci. Sbírka z roku 1917 se jmenuje Kožuchy mužské a jedná se o kresby mužských lidových kožuchů ze Slovácka a Slovenska malované technikou pastelu. Jejich reprodukce vyšly v roce 1920 v publikaci Kožuchy mužské. Sbírka je majetkem muzejních sbírek

Jožův bratr František Uprka, významný český sochař, si letos připomíná 150. výročí narození. Holešov tento významný mezník oslaví právě vystavením Františkova charakteristického zemitého díla.

Zámecká galerie Holešov je otevřena denně kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

O výstavě v pondělí 18. června informovala i Česká televize. Zde je odkaz na reportáž http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/318281381990618-udalosti-v-regionech/obsah/627448-uprka-mair-i-sochar.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star