Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov rozšíří lapidárium

Zámek Holešov odkryje další zajímavosti se svého depozitu a rozšíří stávající lapidárium v arkádách zámku. Mezi vystavené kameny přibydou pískovcová barokní torza soch a torza ze zámeckého venkovního mobiliáře z 18. a 19. století. V současné době se artefakty restaurují a připravují k instalaci. 

 

„Jedná se o fragmenty, ale i poměrně zachovalé barokní památky. Osobně jsem někde z nich před sedmi lety našel v zámeckém parku, jsou to velmi zajímavé věci,“ řekl ředitel Zámku Holešov Pavel Chmelík. Dodává, že chce veřejnosti představit co nejvíce zajímavostí ze zámeckých sbírek a to zdarma, protože lapidárium v přízemních arkádách je volně přístupné po celý rok.

 

Lapidárium Zámek Holešov otevřel pět pěti lety. Zpřístupnil šest artefaktů, které byly nalezeny během podzimního archeologického průzkumu nádvoří a při zemních pracích v zámecké zahradě. Jedná se o barokní šištice, které zdobily ústí vody do zámeckého trojzubce a o části stavebních prvků z druhé poloviny 16. století, jenž byly součástí arkády původní renesanční stavby. Podle historika holešovského zámku a správce sbírkových fondů Ondřeje Machálka pomáhají utvářet si představu o tehdejší stavební kompozici stavby, která stála na místě dnešního zámku.

 

Dana Podhajská

lapidarium.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star