Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Hlavním tahákem sezony 2018 bude výstava Joži a Františka Uprkových

Díla dvou českých velikánů bratrů Joži a Františka Uprkových budou zásadním výstavním projektem roku 2018 na zámku v Holešově. Od 15. června do 9. září Zámecká galerie představí průřez jejich tvorbou. V roce 100. výročí republiky tak symbolicky naváže na výstavu Joži Uprky, která v roce 2009 v Holešově odstartovala tradici velkých prezentací českého umění.

 

Holešovský zámek tehdy poprvé vystavil největší skvost svých muzejních sbírek -  kolekci devatenácti pastelových studií Joži Uprky, které se na zámku náhodně našly po jeho rekonstrukci. Sbírka z roku 1917 se jmenuje Kožuchy mužské a jedná se o kresby mužských lidových kožuchů ze Slovácka a Slovenska malované technikou pastelu. Jejich reprodukce vyšly v roce 1920 v publikaci Kožuchy mužské.

Obrazy jsou v tuto chvíli převezeny ze zámku k přeadjustování a od 15. června má veřejnosti opět příležitost si je prohlédnout spolu s kolekcí Uprkovy celoživotní tvorby zapůjčené z českých a moravských muzeí a galerií.

 

Jožův bratr František Uprka, významný český sochař, si letos připomíná 150. výročí narození. Holešov tento významný mezník oslaví právě vystavením Františkova charakteristického zemitého díla.

„Tvorba obou bratrů na jedné ploše bude jistě pro všechny milovníky umění velký zážitek. Vždyť francouzští teoretici umění kladou tvorbu obou bratrů na jedno z předních míst světového umění. František a Joža nám připomínají především moravskoslovácké hodnoty, které jako by dokázaly vyrůst bez světového dění,“ řekl k výstavě ředitel Zámecké galerie Holešov a v případě této výstavy současně její kurátor Pavel Chmelík.

Dodává, že holešovský zámek letos opět nabídne pouze kvalitní a známá díla. Současně se ale nebude bát do kolekce zařadit i práce, které veřejnost dlouho neviděla.

Dana Podhajská

Zprava Michal Novotný, hlavní provozní holešovského zámku a Ondřej Machálek, správce městského muzea ukazují Uprkovy obrazy.

kozuchy-jozi-uprky-ze-sbirek-mestskeho-muzea-v-holesove.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star