Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámecká kovárna se připravuje na sezonu

Tisková zpráva ze dne 2. března 2018

 

Zámecká kovárna v Holešově prochází rekonstrukcí,

v létě nabídne pravidelné ukázky kovářské práce

 

Městské kulturní středisko v Holešově rekonstruuje Zámeckou kovárnu, kterou má ve správě. Dobově vybavené muzeum kovářství s kovářskou dílnou připravuje na novou sezonu. Plánuje pravidelné ukázky kovářské práce pro školy a veřejnost.

 

„Restaurujeme podlahy, dveře a zárubně. Čekají nás i konzervátorské práce a zásadní úprava schodiště tak, aby se interiér celkově sjednotil a dostal dobovější nádech. Chceme doplnit i historický nábytek,“ řekl ředitel kulturního střediska Pavel Chmelík. Náklady by neměly přesáhnout sto tisíc korun.

 

K posledním zásadnějším změnám v interiéru kovárny došlo na konci roku 2016, kdy  městské kulturní středisko nechalo zrestaurovat sto padesát let starý horizontálního měch, který patří k původnímu vybavení dílny a poháněl výheň. Letos k němu přibyl ještě druhý měch, takzvaný vertikální, který Holešov získal z Jasenné, kde zrušili kovářskou dílnu. Měch je rozložený a kulturní středisko prozatím nenaplánovalo konkrétní datum, kdy jej nechá složit. Nicméně až k tomu dojde, nabídne holešovská kovárna k prohlédnutí dva základní typy kovářských měchů, které se v historii používaly.

 

Městské kulturní středisko Holešov se snaží postupně udržovat a rekonstruovat všechny svěřené památky včetně kovárny. V tomto případě je fundus skutečně rozličný a bohatý, od zmíněných měchů přes barokní podkovy až po dochované osobní věci a oblečení kováře, který dům obýval. Letos v létě kovárna poprvé nabídne veřejnosti také pravidelné ukázky kovářské práce. Kovářova dílna po letech opět ožije.

 

text a foto Dana Podhajská

zmenseno-ii.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star