Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek soutěží o titul Památka roku 2017

Tisková zpráva ze dne 26. února 2018

 

Holešovský zámek postoupil do celostátního kola soutěže Památka roku 2017

 

Holešovský zámek vyhrál krajské kolo soutěže Památka roku 2017 a postupuje do kola celostátního. Konkurencí mu bude například znojemská Expozice pivovarnictví nebo Werichova vila v Praze.

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne ve Valticích 22. března 2018.

Pro vedení holešovského zámku je zpráva potěšující, protože dlouhodobým cílem Městského kulturního střediska Holešov, které památku spravuje, je vybudovat na platformě barokní památky výjimečné kulturně-společenské centrum.

Zámek Holešov je někdejší sídlo rodu Rottalů a Wrbnů a řadí se mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Česku. Dnešní podobu mu dal architekt císařského dvora ve Vídni Filibert Lucchese. Zajímavostí je enfiláda reprezentativních sálů piana nobile s antickými výjevy od italských mistrů, sala terrena se štukovou výzdobou a nástropními obrazy, Velký sál a kaple. K zámku patří také francouzský park ze 17. století se systémem vodních kanálu ve tvaru Neptunova trojzubce, hvězdárna, Růžová zahrada a obora.

 

Po rozsáhlé rekonstrukci v prvním desetiletí 21. století se vedení města rozhodlo do zámku soustředit kulturní dění ve městě a pozvolna budovat společenské centrum východní Moravy. Každý rok se zde koná velká výstava osobností českého výtvarného umění jako byl Jan Burian, Jan Saudka nebo Josef Lada. Pravidelně se zde konají také koncerty populární a klasické hudby a v regionu až fenomenálně známý festival Holešovská regata. Návštěvnost přitom stále stoupá. V roce 2017 navštívilo holešovský zámek 27 tisíc lidí, což bylo o 2 tisíce více než v roce 2016. Největší pozornost přitahují výstavy.

 

text a foto Dana Podhajská

zamek-v-zime-leden-2018.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star