Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

16. února si Holešov připomíná mimořádné výročí

Holešov si připomíná 355. výročí smrti významného rabína Šacha

 

Šestnáctého února si město Holešov připomíná 355. výročí úmrtí významného židovského učence rabína Šacha, který v 17. století působil v holešovské synagoze a je pohřben na místním židovském hřbitově. Synagogu a Šachův hrob při této příležitosti navštíví židovští poutníci z celého světa. Období Šachova výročí je mimořádný čas a příležitost přijet a pomodlit se.

 

Rabín Šach patří mezi deset největších židovských učenců na světě. Narodil se v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín a napsal některé své knihy. Jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Jméno Šach dostal podle pojmenování svých komentářů Šulchan aruchu a podle něj dostala název i holešovská synagoga. Stavba patří mezi nejstarší a nejdochovalejší synagogy v Česku. Ceněna je díky vnitřní výzdobě polského typu, která je k vidění jen v několika synagogách na světě.
 

Před několika týdny slavila holešovská synagoga mimořádný úspěch. Jejímu průvodci a spráci Vratislavu Brázdilovi se podařilo získala výtisk Šachovy knihy z roku 1677. Vydání do Holešova přijelo z New Yorku a rozšířilo stávající expozici rabínových knih. Zároveň je nejstarší, které je v Holešově k vidění. Vyšlo čtrnáct let po Šachově smrti. Šachova knihovna doposud nabízela nejstarší výtisk z roku 1715. O události v minulých dnes informoval i server iDnes https://zlin.idnes.cz/holesov-synagoga-kniha-rabina-sach-knihovna-fex-/zlin-zpravy.aspx?c=A180131_379962_zlin-zpravy_ras&utm_source=facebook&utm_medium=sharecd&utm_campaign=desktop.

 

„Slavíme mimořádný úspěch, protože takové výtisky se na trhu téměř nevyskytují, narazíte na ně velmi zřídka,“ řekl správce a průvodce Šachovy synagogy v Holešově Vratislav Brázdil. Na cestě ze spojených států je přitom podle něj ještě další kniha z roku 1711.

 

 Výtisk z roku 1677 je Šachovým komentářem Šulchan aruchu, který na přelomu 15. a 16. století napsal pro sefardské židy Josef Karo a shrnuje v něm židovské právo. Kniha v té době vyvolala obrovský ohlas, kvůli zvykovým rozlišnostem však nebyla použitelná pro aškenázské židy. První, kdo Karův kodex okomentoval pro potřeby židů ze střední a východní Evropy, byl krakowský rabín Moše Isserles. Následovalo ho dalších pět nejvýznamnější židovských učenců, mezi nimiž byl i holešovský Šach. Těchto několik komentářů tvoří dodnes základ židovského práva. Nabádají židy, jak se správně chovat, jak jednat a pracují i s halachou. V případě výtisku, který nově rozšíří holešovskou sbírku, je zde však ještě jedna zajímavost:

„Šachův komentář Šulchan aruchu doplňuje komentář rabína Taze ze Lwova. Oba své práce vydali ve stejném roce 1645 a naše kniha je vlastně úplně novým vydáním Šulchan aruchu, který tito dva rabíni komentují. Od té doby se tisknout vždy dohromady,“ vysvětlil Brázdil.         

 

Vratislav Brázdil začal budovat Šachovu knihovnu již před lety a ve světových internetových aukcích postupně nakupoval jeden zajímavější výtisk za druhým. Dnes má sbírka pětadvacet kousků vystavených v Šachově studovně, která vznikla před dvěma lety ve druhém patře synagogy. Primárně slouží židovským poutníkům ke studiu z Šachových knih a k rozjímání. Pro běžného turistu je však zážitkem, podobný památník v jiných českých synagogách není.

 

text a foto Dana Podhajská

sachova-kniha-z-roku-1677.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star