Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Synagoga získala knihu z roku 1677

Tisková zpráva ze dne 29. ledna 2018

 

Holešovská synagoga získala v aukci mimořádný výtisk Šachovy knihy z roku 1677

 

Holešovská synagoga získala v aukci výtisk Šachovy knihy z roku 1677. Jedná se o mimořádné vydání, které do Holešova přijelo z New Yorku a které rozšíří stávající expozici rabínových knih. Zároveň bude nejstarší, které je v Holešově k vidění. Vyšlo čtrnáct let po Šachově smrti. Šachova knihovna doposud nabízela nejstarší výtisk z roku 1715.

 

„Slavíme mimořádný úspěch, protože takové výtisky se v na trhu téměř nevyskytují, narazíte na ně velmi zřídka,“ řekl správce a průvodce Šachovy synagogy v Holešově Vratislav Brázdil. Na cestě ze spojených států je přitom podle něj ještě další kniha z roku 1711.

 

 

Výtisk z roku 1677 je Šachovým komentářem Šulchan aruchu, který na přelomu 15. a 16. století napsal pro sefardské židy Josef Karo a shrnuje v něm židovské právo. Kniha v té době vyvolala obrovský ohlas, kvůli zvykovým rozlišnostem však nebyla použitelná pro aškenázské židy. První, kdo Karův kodex okomentoval pro potřeby židů ze střední a východní Evropy, byl krakowský rabín Moše Isserles. Následovalo ho dalších pět nejvýznamnější židovských učenců, mezi nimiž byl i holešovský Šach. Těchto několik komentářů tvoří dodnes základ židovského práva. Nabádají židy, jak se správně chovat, jak jednat a pracují i s halachou. V případě výtisku, který nově rozšíří holešovskou sbírku, je zde však ještě jedna zajímavost:

„Šachův komentář Šulchan aruchu doplňuje komentář rabína Taze ze Lwova. Oba své práce vydali ve stejném roce 1645 a naše kniha je vlastně úplně novým vydáním Šulchan aruchu, který tito dva rabíni komentují. Od té doby se tisknout vždy dohromady,“ vysvětlil Brázdil.         

 

Vratislav Brázdil začal budovat Šachovu knihovnu již před lety a ve světových internetových aukcích postupně nakupoval jeden zajímavější výtisk za druhým. Dnes má sbírka pětadvacet kousků vystavených v Šachově studovně, která vznikla před dvěma lety ve druhém patře synagogy. Primárně slouží židovským poutníkům ke studiu z Šachových knih a k rozjímání. Pro běžného turistu je však zážitkem, podobný památník v jiných českých synagogách není.

 

            Rabín Šach vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen patří mezi nejvýznamnější židovské učence na světě a je pohřbený v Holešově, kde působil a napsal některé ze svých knih. Místní synagoga byla pojmenována podle jeho komentářů Šulchan aruchu, kterým je říká šach. Stavba patří mezi nejstarší a nejdochovalejší synagogy v Česku. Ceněna je díky vnitřní výzdobě polského typu, která je k vidění jen v několika synagogách na světě.

text a foto Dana Podhajská

vratislav-brazdil-a-sachova-kniha-z-roku-1677.jpg

Správce a průvodce Šachovy synagogy Vratislav Brázdil z výtiskem z roku 1677.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star