Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Víkendové ukázky řezbářské práce

Tisková zpráva ze dne 12. prosince 2017

 

 

Zámek Holešov chystá na víkend ukázky řezbářské práce, dílny obohatí výstavu betlémů

 

 

Ukázky řezbování s vánoční tématikou se konají o víkendu 16. a 17. prosince přímo v expozici výstavy betlémů a baněk z celého světa. Od 9 do 17 hodin zde staré řemeslo veřejnosti představí studenti oboru umělecký truhlář ze Střední nábytkářské školy v Bystřici pod Hostýnem.

 

            „Veřejnost se může těšit na ukázky klasické reliéfní řezby do lipového dřeva a řezbování jako takové,“ řekla k víkendovému programu výstavářka holešovského zámku Libuše Dvořáková.

Řemeslná dílna obohatí expozici, které představuje třiasedmdesát betlémů z celého Česka. Prezentuje modely ze dřeva, papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny. Nejstarší vystavený betlém - dřevěný reliéf svaté rodiny od neznámého autora pochází v letech 1770 až 1780. Zajímavé jsou ale i betlémy ze sbírky Jany Dočkalové Kobzáňové, dceři valašského malíře Jana Kobzáně. Čtrnáct z nich je předmětem její sběratelské činnosti a šest vytvořila sama malbou na sklo. Výstavní raritou jsou ale také skříňové betlémy zasazené do půlmetrových skleněných kopulí ze soukromé sbírky Miroslava Valenty nebo historické papírové betlémy ze záhlinického muzea.

 

Samostatnou kapitolou výstavy jsou baňky. Z českého pohledu až kýčovité motivy však nabízejí velmi netradiční pojetí vánočních zvyků jinde ve světě. Baňky ve tvaru automatu na coca-colu, baletky, kačera Donalda nebo Myšky Minnie střídají jiné s fotografiemi populárních hrdinů ze série o Harry Potterovi nebo americkými prezidenty. Ozdoby taktéž pocházejí ze soukromé sbírky.

 

Výstava betlémů a baněk z celého světa se na zámku v Holešova vznikla ve spolupráci se soukromými sběrateli a muzeem betlémů v Jindřichově Hradci. Je otevřena vždy od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin do 31. prosince.

foto a text Dana Podhajská

dsc-9806.jpg

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star