Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Začíná výstava betlémů a baněk z celého světa

Zámek Holešov představuje třiasedmdesát českých betlémů a kuriózní baňky z celého světa

 

 

Třiasedmdesát betlémů z celého Česka představuje od 30. listopadu sala terrena holešovského zámku. Betlémy skříňové, k zavěšení, rozložené na jednotlivé figurky nebo zcela netradiční ze dřeva, papíru, keramiky, skla, kukuřičného šustí, slámy, ale i vlny jsou rozložené do tří sálů. Patří k nim také kolekce kuriózních a nevšedních baněk z celého světa. Dohromady se jich na zámku sešlo kolem dvou stovek.

Tato vánoční výstava se koná již potřetí, vystavených kousků přitom rok od roku přibývá. Konkrétně baňky jsou letos naprostou novinkou.

 

„Opět jsme spolupracovali s nejvyhlášenějšími institucemi, jako je třebechovické a jindřichohradecké muzeum betlémů, ale také se soukromými sběrateli a řezbáři. Některé betlémy vznikly speciálně pro tuto výstavu a někteří řezbáři nám je dokonce věnovali,“ řekl ředitel holešovského zámku Pavel Chmelík.

 

Ze soukromých sbírek bylo do Holešova zapůjčeno například dvacet betlémů od Jany Dočkalové Kobzáňové, dceři valašského malíře Jana Kobzáně. Čtrnáct z nich je předmětem její sběratelské činnosti a šest vytvořila sama malbou na sklo.

Nejstarší vystavený betlém – dřevěný reliéf svaté rodiny od neznámého autora pochází v letech 1770 až 1780. Výstavní raritou jsou ale také skříňové betlémy zasazené do půlmetrových skleněných kopulí ze soukromé sbírky Miroslava Valenty nebo historické papírové betlémy ze záhlinického muzea.

 

Samostatnou kapitolou výstavy jsou baňky. Z českého pohledu až kýčovité motivy však nabízejí velmi netradiční pojetí vánočních zvyků jinde ve světě. Baňky ve tvaru automatu na coca-colu, baletky, kačera Donalda nebo myšky Minnie střídají jiné s fotografiemi populárních hrdinů ze série o Harry Potterovi nebo americkými prezidenty. Ozdoby taktéž pocházejí ze soukromé sbírky.

 

Výstava betlémů a baněk bude na holešovském zámku otevřena vždy od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin a to do 31. prosince.

Text a foto: Dana Podhajská

dsc-9317.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star