Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámecká galerie vystavuje papírový model Prahy

Tisková zpráva ze dne 13. září 2017

 

 Zámecká galerie Holešov vystavuje rozsáhlý papírový model Prahy

 

Jak vypadala historická Praha před sto lety ukazuje výstava rozsáhlého papírového modelu, který do 28. října představuje Zámecká galerie Holešov. 

 

Předloha Hradčan a Malé strany v měřítku 1:200 je dílem českého výtvarníka a autora stavebních projektů Bohumila Hypšmana (1878 - 1961) a je volně přístupná od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

 

Maketa je majetkem Klubu Za starou Prahu a z jeho iniciativy také postupně pod vedením Bohumila Hypšmana vznikala. V premiéře byla vystavena v roce 1939 v Mánesu na výstavě Tvář Prahy, podruhé v roce 1950 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Praha a potřetí o pětadvacet let později na Staroměstské radnici a to v rámci výstavy Pražské památky a životní prostředí. Pro tuto příležitost model upravovali akademičtí malíři Jana a Jiří Boudovi, kteří restaurovali také světoznámý Langweilům model Prahy. V roce 2000 byla předloha vystavena u příležitosti stého výročí Klubu Za starou Prahu.

V roce 2002 bohužel model uskladněný v přízemí Malostranské mostecké věže u Karlova mostu poškodily povodně. Jeho opravy se tentokrát ujal akademický malíř Jiří Grossmann, který maketu instaloval také v prostorách holešovského zámku. Výstavu doplňuje fotoreportáž z jeho restaurátorských prací.

Dana Podhajská

hypsmanuv-model-hradcan-a-prazske-male-strany.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star