Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Arkády zámku vystavují fotografie Tomáše Janečka

 

Zámek Holešov připravuje výstavu fotografií Tomáše Janečka, syna českého ilustrátora, malíře a grafika Oty Janečka. Fotograf představí třicet šest velkoformátových snímků inspirovaných přírodou, světlem a stíny a pomíjivostí okamžiku. Výstava bude otevřena v zámeckých arkádách od 16. srpna a potrvá do ledna 2018.

 

Tomáš Janeček začal fotografovat už jako malý chlapec a prvotřídní stařičký fotoaparát takzvanou harmoniku postupně vyměnil za profesionální vybavení. Přesto se považuje za amatéra a více než k moderní fototechnice tíhne ke klasickému kinofilmu. Většinu snímků, které představí v Holešově, zpracoval právě na něj ve formátu šest krát sedm.

„Fotografování považuji za radost, za svého koníčka. Fotit státníky, jak si potřásají rukama, což kolegové, které to živí, musejí dělat, by mě nebavilo a myslím, že by mi to ani nešlo,“ řekl autor o svém vztahu k fotografování.    

Tomáš Janeček se rád toulá přírodou i městy, hodně cestuje i do netradičních destinací jako je Pacifik nebo Asie. Nechává se inspirovat atmosférou a především světlem. Jak sám říká, pokouší se zachytit okamžik, který ho zaujal. „Třeba v případě Lhasy jsem nefotil město, protože to dokážou mnohem lépe ti, kteří tam žijí, ale sílu momentu a dojem, jaký na mě místo udělalo,“ komentoval svou práci.

 

Tomáš Janeček vystudoval ČVUT a po jeho ukončení prošel několika zcela odlišnými profesemi. Dnes vlastní hudební vydavatelství. Kromě toho spravuje odkaz svého slavného otce Oty Janečka, dál pracuje a tvoří v jeho ateliéru v Pařížské ulici v Praze.

Na prvních snímcích autor se svou ženou a kurátorem výstavy, ostravským fotografem Daliborem Bednářem, který v arkádách v roce 2014 vystavil cyklus Lidé na pouti.

Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star