Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Nepál - země tibetské thangky

Zámek Holešov hostí výstavu o Nepálu, představuje především vzácné thangky

 

 

Až do 29. října bude v prostorách zámku v Holešově otevřena výstava Nepál – země tibetské thangky. Představuje především sto čtyřiceti buddhistických obrazů – tibetských svinovacích maleb a tapiserií s výjevy buddhů, božstev a mandal zdobených čtyřiadvacetikarátovým zlatem.

Návštěvníci si ale mohou prohlédnout i další votivní, umělecké a užitkové předměty jako jsou sošky, tibetské mísy a zvony, modlitební mlýnky, šperky, hudební nástroje a oblečení. Exponáty doprovázejí vysvětlující texty a barevné fotografie.

„Většina předmětů je prodejních a jejich zakoupením lidé přispějí na stavbu školy zničené zemětřesením,“ vysvětlil hlavní myšlenku kurátor Tomáš Beránek z neziskové organizace Namasté Nepál. Ta projekt připravila právě na pomoc chudým dětem, které v roce 2015 po velkém zemětřesení přišly o školu. Výtěžek z tohoto putovního výstavního projektu by měl zajistit výstavbu nové budovy.   

Prostřednictvím doprovodných panelů na chodbách zámku seznamuje výstava návštěvníky s touto horskou zemí po Himalájem také v kontextu hospodářském, politickém, geografickém a společenském. Zmiňuje například dopravu, systém školství nebo jak v zemi funguje dobrovolnický program.     

„Není těžké získat si srdce prostých nepálských lidiček, mnohem těžší je pochopit, jak je možné, že jsou schopni se s neznámými cizinci rozdělit i o to málo, co mají. Jejich způsob myšlení stejně jako svébytná kultura a specifický způsob života je totiž naprosto odlišný od standardů naší západní civilizace. Jedním z cílů Namasté Nepál je ukázat lidem v České republice, jak obyvatelé Nepálu žijí, jaké mají zvyky a obyčeje, jaká řemesla provozují a mnoho dalších zajímavostí. Děje se tak prostřednictvím nejrůznějších přednášek, workshopů a patří k tomu i tato výstava,“ dodal Tomáš Beránek.

 

Výstava Nepál – země tibetské thangky je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. 14. září od 17 hodin se přímo v expozici uskuteční také přednáška Tomáše Beránka spojená s ochutnávkou tibetského čaje.  

Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star